„Babička umře, když se neotestuješ! I narkomani se testují.“ Vyděšené děti, naštvaní rodiče. Svědectví

01.09.2021 14:44 | Reportáž

Bez testu a roušky ji nepustili do školy. Zrovna tak rodiče a některé děti. Ludmila Svobodová vedla Základní školu v obci Vraný u Slaného v okrese Kladno celých 18 let. Dnes ráno do ní však vpuštěna nebyla. Odmítla se nechat testovat nebo si vzít respirátor, tedy to, kvůli čemu ji tamní zastupitelstvo odvolalo z funkce. Na vítání dětí, které bylo v její přítomnosti domluveno, už však nedošla.

„Babička umře, když se neotestuješ! I narkomani se testují.“ Vyděšené děti, naštvaní rodiče. Svědectví
Foto: Good Test / Singclean
Popisek: Testování dětí výtěrem z nosu. Ilustrační foto

Do budovy školy ji nevpustila nynější ředitelka Šárka Veselá, která je tam pouze dočasně. Ludmila Svobodová totiž své odvolání z funkce napadla u soudu, který celou situaci řeší. Pro ParlamentníListy.cz uvedla, že byly na vítání školáků s náhradní ředitelkou domluvené. „Měli jsme přivítat prvňáčky do školy. Důchodkyně, protože já jí odmítám říkat ředitelka, seděla s testovacím stolečkem hned za dveřmi a pro vstup chtěla, abychom si udělaly s kolegyněmi test. To jsme odmítly. Odmítly jsme i nasazení respirátorů, a tak nám bylo řečeno, že nás do školy nevpustí,“ popsala svůj dnešní ranní zážitek dlouholetá ředitelka školy.

Do budovy pak nebyli vpuštěni ani rodiče, kteří se nechtěli nechat testovat a nasadit si roušku či respirátor. Od těch, kteří byli při vítání školáků přítomní, se pak dozvěděla, jak vlastně probíhalo: „V uvítacím proslovu začala děti strašit, že covid je velmi vážná nemoc a když se neotestují, může umřít jejich babička nebo dědeček. Jedna maminka se pak vymezila, že takové přivítání nepovažuje za vhodné a důchodkyně se omluvila, že bude příště více vážit slova,“ popsala Ludmila Svobodová, která je i se dvěma dalšími vychovatelkami připravena dát zítra výpověď. Zatím však netuší, co je zítra čeká.

Když se nebudete testovat, zemře vaše babička či dědeček

Její slova redakci potvrdila Eliška Pauderová, místní obyvatelka, která vedla do první třídy svoji dceru. „Mezi dveřmi se testovalo, pak jsme vešli do tříd. Dlouho se nic nedělo, pak přišla nová paní ředitelka a ptala se dětí, jestli vědí, že tu máme nebezpečnou nemoc a jak se jmenuje. A když se neotestují tak může zemřít jejich babička či dědeček. Na to jsem se ozvala s tím, ať do toho nezatahuje děti a můj manžel se paní ředitelky ptal, jestli se mají děti bát navštívit babičku nebo dědečka. Jestli právě toho chce dosáhnout,“ řekla Eliška Pauderová. I podle ní pak ředitelka vzala svá slova zpět s tím, že bude příště vážit slova. „Ale to už bylo pozdě. Jsem v šoku, takový přístup se mi nelíbí, stojím za paní ředitelkou Svobodovou a další postup s ní budeme řešit,“ dodala matka prvňačky. Děti v první třídě se budou testovat druhý školní den, tedy zítra.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Kalousek

Dobrý den, vy na jednu stranu děkujete Kalouskovi, že stranu vybudoval, ale na druhou stranu ho odmítáte dát na kandidátku. Není to od vás tak trochu pokrytecké a neuctivé vůči němu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„To není chyba. To je záměr.“ Šotek v korespondenční volbě

8:54 „To není chyba. To je záměr.“ Šotek v korespondenční volbě

Senátoři budou brzo rozhodovat o návrhu zákona o korespondenční volbě, který v květnu odsouhlasila S…