"Přes Putinovo časté chvástání je jeho režim velmi křehký. V jeho centru stojí ruský prezident, který je obklopen loajálními, ale rovněž mocichtivými spojenci. Do jejich řad patří tajná policie a armáda. Ty doplňují lidé z různých vládních agentur. Jejich bezbřehá loajalita je důležitější než jejich správa státu a služba obyvatelům. Politika ztrácí svoji funkci a korupce se stává běžnou rutinou,“ popisuje Motyl, který je přesvědčen, že Putinovi se jen stěží daří udržet jejich loajalitu díky přiživování ideologie ruského imperialismu a slavjanofilství. "Tyto cynické spolupracovníky drží na uzdě především proto, že kontroluje finanční zdroje,“ tvrdí historik.
Ukrajinsko-americký historik obviňuje Putina z toho, že díky příznivým cenám energie připravil Rusy o 45 miliard dolarů, ze kterých uplácí armádu a své věrné. "Nyní je všemu konec, protože ceny ropy jsou na historickém minimu. Nic nenasvědčuje tomu, že by měly začít v dohledné době opět růst. Země navíc trpí pod tíhou západních sankcí a ekonomika jde ke dnu,“ upozorňuje Motyl. Podle jeho názoru bude nucen Putin přikročit ke škrtům. "Je ovšem velkou neznámou, kde se bude šetřit. Armádě vzít peníze nemůže a obyčejným Rusům rovněž ne. Zbývá mu tedy jedině odstavit své kumpány od luxování státní pokladny. A to i s tím rizikem, že se mohou postavit proti němu,“ předvídá.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: pro