Babiš je raněné zvíře a nikdo nemá koule ho dobít, řekl nám Saša Vondra. A Jiří Bartoška vyzval: Rozhlédněte se...

18.05.2017 10:33

REPORTÁŽ Sportem k trvalé invaliditě, kouřením k dlouhému životu. Pod tímto heslem se včera sešli hlavně kuřáci, aby hovořili o omezování svobody v Česku. Politik Saša Vondra se pro ParlamentníListy.cz vyjádřil o vládní krizi spojené s odvoláním ministra financí Andreje Babiše. Herec Jiří Bartoška prohlásil, že je demokracie postupným okrajováním svobod velmi ohrožena.

Babiš je raněné zvíře a nikdo nemá koule ho dobít, řekl nám Saša Vondra. A Jiří Bartoška vyzval: Rozhlédněte se...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Herec Jiří Bartoška
reklama

„Boj je to dlouhodobý, ale musíme v něm pokračovat dál a dál,“ sdělil poslanec Marek Benda na úvod politicko-literárně-hudebního triptychu proti omezování svobody v Česku pod názvem Cigárem to neskončí!

Když tygr barví

Mlýnská kavárna v Praze byla téměř plná. Koncem měsíce totiž začíná platit zákaz kouření v hospodách, restauracích a barech a hosté Občanského institutu, skoro všichni pravověrní kuřáci, při té příležitosti uspořádali debatu o omezování osobních svobod. Jen Jaroslav Kubera, prý hlavní český kuřák, se zasekl na dálnici, takže dorazil později.

Mezitím však Saša Vondra pro ParlamentníListy.cz zhodnotil krizovou situaci ve vládní koalici: „Obávám se, že je to jen taková vlnka. Babiš je raněné zvíře, a když tygr barví, tak je ho třeba dobít, na což nikdo nemá koule. Dost lidí se najednou trochu probralo. Ten Babiš, co všem říkal, že všeci kradnú, na tom všem vydělal. Najednou jsme se probudili a zjistili, že má o jedenáct miliard víc. Na druhou stranu drobní živnostníci, co jim utáhl šrouby, mají potíže. Není to férová hra. Doufám, že ho to oslabí a je otázka, jestli ho to dobije teď, nebo až potom. Politika není intelektuální cvičení. Dnešní polokrize ukazuje, že jde o defilé lidí a uspěje ten, kdo má zabijácký instinkt.“

Ohrožená demokracie

Všichni debatéři se shodli na tom, že svět hospod v Česku mizí. „Rozhlídněte se. Vše, co se děje, nasvědčuje tomu, že je demokracie ohrožena. Jinak by se lidé nescházeli a nepořádali demonstrace. Všimněte si, jak se všechno postupně okrajuje a člověk si toho ani nevšímá, protože je to postupně. Najednou ale zjistí, že je to úplně,“ řekl ParlamentnímListům.cz herec Jiří Bartoška.

Podle žebříčku Nanny State Index, který sestavuje organizace Epicenter ve spolupráci s londýnským Institutem pro ekonomické záležitosti, je Česko, co se týče svobody životního stylu, nejsvobodnější zemí Evropské unie. Slovensko a Německo jsou v závěsu. Naopak nejvíce za své občany rozhoduje stát ve Finsku, Velké Británii a Irsku. Tvůrci žebříčku udělují body podle toho, jak země regulují elektronické cigarety, tabákové výrobky, potraviny a alkohol. Nicméně v doprovodné studii je uvedeno, že úplná svoboda v Česku už nebude mít dlouhého trvání, protože od 31. května začne platit zákaz kouření v restauračních zařízeních.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jan Rychetský
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Byli jsme s ruským opozičníkem. Mluvil o Rusku... A najednou od vedlejšího stolu přišla bouře

11:26 Byli jsme s ruským opozičníkem. Mluvil o Rusku... A najednou od vedlejšího stolu přišla bouře

Sáhnout do sršního hnízda, to je jako se v Rusku bavit o problematice LGBT. Pro Západ jako by nebylo…