Barták u soudu ke kauze Tatra tepal Cabanisse. Ten svou výpovědí dráždil i soudce

17.03.2014 16:16 | Zprávy

Městský soud v Praze dnes celý den pokračoval v líčení kauzy exministra Martina Bartáka a zbrojaře Michala Smrže. Ti čelí obvinění z údajné korupce a podvodu při nákupu vozů Tatra pro armádu. Před senátem vystoupil William Cabaniss, pozdější předseda dozorčí rady Tatry. Soud však tento bývalý velvyslanec USA v Praze příliš nepřesvědčil. Právě Cabanissovi si přitom měl Barták - alespoň podle žalobce Dušana Táborského - říci o úplatek.

Barták u soudu ke kauze Tatra tepal Cabanisse. Ten svou výpovědí dráždil i soudce
Foto: acr.army.cz
Popisek: Vojenský vůz Tatra

Zda si měl Barták říci o pět milionů korun nebo pět miliinů dolarů, neví však ani bývalý komunistický prokurátor Táborský. Což je zvláštní, protože od výše úplatku se odvíjí i případný trest.

A nevěděl to ani Cabaniss, který do České republiky přicestoval z USA v takovém zdravotním stavu, že musel vypovídat vsedě - ačkoliv jinak svědek musí před senátem stát. „Řekl mi, že za částku několika milionů dolarů nebo korun by problém šel vyřídit,“ popsal Cabaniss svými slovy setkání z roku 2008 na americké střelnici s českou vládní delegací a Martinem Bartákem, tehdejším náměstkem ministryně obrany Vlasty Parkanové. Cabaniss byl za svou předvolební podporu prezidentem George W. Bushem instalován do Prahy na pozici velvyslance. Jak ukázaly odtajněné depeše v aféře WikiLeaks, opakovaně si v té době na hostitelskou zemi do Washingtonu stěžoval.

Američan si opakovaně protiřečil

Podle Cabanisse došlo k rozhovoru na toto téma i s tehdejším českým premiérem Mirkem Topolánkem. Na otázku předsedy senátu Miroslava Králíka, kde a kdy došlo k rozhovoru s Bartákem, Cabaniss vypověděl, že sám poté, co se setkal s Topolánkem, přistoupil k Bartákovi, který stál asi čtyři metry od nich. „Byla tam všude spousta lidí,“ uvedl exambasador. „Byli jste tedy při tomto rozhovoru obklopeni lidmi?“ zeptal se pro jistotu ještě jednou soudce, který už dříve při líčení poznamenal, že americká strana byla při hovoru o lobbingu mnohem aktivnější než sami obžalovaní. Zbrojaři Smržovi např. šéf Tatry Ronald Adams přímo nabízel, ať pro něj lobbuje u českých politiků. „Podle mého vědomí tam přímo okolo nás nebyl nikdo jiný. Ostatní od nás byli vzdáleni asi dvě stopy,“ vyloženě si Cabaniss protiřečil. (1 stopa = 33 cm, pozn. red.)

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Blahuš

soudní proces

Dobrý den. Opět se řeší kauza Čapí hnízdo, jak je možné, že se kauzy vlečou i třeba deset a více let? Kde je chyba? Vždyť to přeci není normální a podle mě to snižuje pak váhu celého procesu i případný trest, v horším případě to pak dopadá na ty, co jsou případně uznáni jako nevinní, kdo jim vrátí ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Temný skandál kolem armády prý hasili Fiala, Rakušan i Černochová

9:54 Temný skandál kolem armády prý hasili Fiala, Rakušan i Černochová

Vzniká potichu v rámci velení české armády „soukromá“ tajná služba sloužící náčelníkovi generálního …