Chceme vládu pevné ruky, sešli jsme z cesty. A prý nám může být zle

08.10.2013 10:27 | Zprávy

Lidé jsou frustrovaní, ve společnosti vládne deziluze a deprese, která podle odborníků může vést k touze po vládě pevné ruky. Proto nabádají, aby si česká společnost vzala ponaučení z minulosti a nepřipustila nástup autoritativního režimu, ke kterému se někdy lidé v touze po řešení krize ve společnosti uchylují. Varovných příkladů najdeme podle historika v minulosti celou řadu.

Chceme vládu pevné ruky, sešli jsme z cesty. A prý nám může být zle
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace

„Problémem v současné době je, že se nahromadila spousta věcí, které se neřeší. Nejdřív nastává stádium latentní apatie, lidé se přestávají zajímat o politiku, společnost se atomizuje. A pak si řeknou, že už je to nebaví, ať už tady někdo udělá pořádek,“ vysvětlil možný vývoj ParlamentnímListům.cz psychiatr Jan Cimický. Lidé jako známku síly vnímají člověka, který je tvrdý a neústupný, přitom by se takového člověka podle známého odborníka měli spíš bát. „Je to paradox,“ poznamenal psychiatr.

Zažíváme ztrátu důvěry v základní pilíře demokratického státu

Podle psychiatra Cyrila Höschla tady už delší dobu panuje „blbá nálada“, období takto blbé nálady jsme si podle něj od roku 1989 ještě neprožili. Ale sociolog Ivan Gabal namítá: „To, co zažíváme, není špatná nálada, to je ztráta důvěry v základní pilíře normální společnosti a demokratického státu. Tomu odpovídá také pohled lidí na politiku, protože máme pocit, že politika neřeší klíčové problémy, které by měla řešit.“

Je přesvědčen, že se u nás politika dostala do velké krize, důkazem toho podle něj je, že nejsme schopni se vymanit z hospodářské recese, klesáme v žebříčcích transparentnosti, konkurcenceschopnosti, máme prakticky druhé mimořádné volby v horizontu čtyř let. „Rozpad je takový, že skutečně hrozí nástup populistů,“ uvedl sociolog, který se rozhodl po více než dvaceti letech vstoupit zpátky do veřejného života a kandiduje ve sněmovních volbách za KDU-ČSL. A důvod jeho rozhodnutí? „Mám jednoduše pocit, že jsme sešli z cesty,“ vysvětlil ParlamentnímListům.cz, že chce pomoci k tomu, aby se politika začala starat o stát a o lidi, a ne sama o sebe.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

koncesionářské poplatky

Dobrý den, pane Nachere. Samozřejmě vím, že jste proti zvýšení koncesionářských poplatků, a pokud to dobře chápu, tak když budete u moci, tak je opět snížíte? A neuvažujete o jejich úplném zrušení? Já netvrdím, že se třeba na nějaké pořady na ČT nekoukám, ale pokud jde o zpravodajství rozhodně mi ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Souček odepsán. „Ale pak nesmí v ČT nastat toto.“ Diváky by mělo zajímat

4:40 Souček odepsán. „Ale pak nesmí v ČT nastat toto.“ Diváky by mělo zajímat

Členové Rady ČT mají na svém úterním jednání v programu zabývat se odvoláním generálního ředitele Ja…