Cikánům peníze dáváš, postiženým bereš, nadávají politici Drábkovi

30.01.2012 20:58 | Zprávy

AKTUALIZOVÁNO Česká televize ve svém pořadu 168 hodin informovala, že rodiny s těžce postiženými dětmi přišly díky opatření Ministerstva práce a sociálních věcí, jemuž šéfuje Jaromír Drábek z TOP 09, o příspěvek od státu ve výši až sedm tisíc korun měsíčně. Přišly o rodičovský příspěvek, který mohli dosud čerpat jako rodiče handicapovaných dětí až do sedmi let věku. Nyní ho dostávají pouze na tři roky. Matky si proto často nemohou dovolit zůstat s dětmi doma. Zhoršení péče o postižené děti kritizuje opozice, ale i někteří koaliční politici.

Cikánům peníze dáváš, postiženým bereš, nadávají politici Drábkovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09

Senátor Severočechů.cz Jaroslav Doubrava je naprosto zhnusen. „To je gaunerství nejhrubšího zrna. Slušná slova na to snad neexistují. Na dávky pro Cikány a nemakačenka peníze jsou, ale těm nejubožejším a nejbezbrannějším, kteří za své postižení nemohou, ministr práce peníze sebere? Herodes! Rodiče těhhle dětí si neumí dávky vyřvat jako Cikáni. Od téhle vlády nás fakt už nemůže překvapit nic. Mě by zajímalo, jak by se na to ministr Drábek díval, kdyby měl sám postižené děti. Oni všichni žijí v představě, že snad mají všichni plat jako ministr. Nemám nic proti tomu, aby se sebrali peníze nemakačenkům, ale ne postiženým dětem. Tohle je prostě hnus a slušnými slovy se to dá těžko vyjádřit,“ řekl ParlamentnímListům.cz senátor.

Zamezení zneužívání?

Poslankyně TOP 09 Gabriela Pecková, která je lékařka, ale ministra za TOP 09 Jaromíra Drábka hájí. „Nikdo by nesouhlasil s tím, aby těžce nemocní byli kráceni na příspěvcích. Jde jen o to, požádat o dávku a prokázat míru postižení. Cílem je naopak dostat prostředky k potřebným v dostatečné výši jak na péči, tak na pomůcky, respektive mobilitu a zamezit zneužívání,“ vysvětlovala Pecková.

Senátorka Severočechů.cz Alena Dernerová se zrušením příspěvku nesouhlasí. „Ti lidé nedostávají dávky na postižené děti, aby si z nich žili na vysoké noze, ale aby se mohli o své dítě starat. To není žádná legrace mít doma postižené dítě. Ty děti bývají třeba často ochrnuté a po půl roce je znovu přezkušovat je nesmyslné. Je opravdu hrozné, že stát chce ušetřit na těch nejzranitelnějších,“ uvedla dětská neuroložka Dernerová.

Sociální výbor na problémy upozorňoval

Velká kritika je též u koaličních politiků. „Od počátku naše garantka za sociální oblast upozorňovala MPSV, že ta situace nastane. Přitom se jedná o desítky rodin s těžce postiženým dítětem, nikoli stovky. Budeme se muset k tomu vrátit. Pro mě je hodno obdivu a úcty, jak dokázali rodiče nebo matky přijmout své postižené dítě, starají se o ně. A nedali ho do ústavu,“ řekla ParlamentnímListům.cz poslankyně ODS Jaroslava Wenigerová.

"O problému víme (může k tomu dojít). Snažíme se, aby situace byla napravena, eventuálně vysvětlena co nejdříve (například formou kompenzací). Se snižováním příspěvku pro těžce postižené děti (pokud jsou dodrženy všechny podmínky), souhlasit nelze. Nicméně je třeba vždy ověřit, zda a z jakých zdrojů lze finanční prostředky celkem obdržet," sdělil poslanec TOP 09 Jiří Skalický.

„Na tuto záležitost jsme při jednání Výboru pro sociální politiku upozornili a byla i též součástí balíku připomínek z Kanceláře veřejného ochránce práv. Příjemci příspěvku na péči z řad postižených dětí budou mít příspěvek zvýšený. Tyto okruhy osob nemusí být kompatibilní,“ uvedla poslankyně TOP 09 Jitka Chalánková.

Poslanec TOP 09 Jaroslav Eček uvedl, že do tří let věku dítěte je možné se rozhodnout, zda rodiče chtějí rodičovský příspěvek nebo příspěvek na péči. "Pro někoho je výhodnější to, pro jiného ono. Pro děti do 18 let se příspěvek pohybuje v rozmezí tři až 12 tisíc korun měsíčně. U II. stupně vzroste příspěvek z pěti na šest tisíc, u sociálně slabších matek bude možné ještě navýšení o dva tisíce, pak se tedy interval pohybuje od pěti do 14 tisíc. Pokud tato částka nestačí, může být požádáno, stejně jako u všech občanů, o dávky v hmotné nouzi. Nicméně jistá část péče spadá i na rodinu a solidaritu v rámci ní," vysvětlil poslanec.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Mgr. Marie Jílková byl položen dotaz

ženy, děti a práce

Paní poslankyně, myslíte, že jen ženy v politice to mají složité? Nemyslíte, že je problém mnohem hlubší, a že skloubit téměř jakoukoliv práci s péčí o rodinu a děti je dost náročné? Zkoušela jste s tím něco udělat? Proč je třeba tak málo příležitostí pro práci na částečný úvazek a neměli by být něj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Matka studenta zavražděného Kozákem zničila Wollnerův článek o Lence Šimůnkové

14:54 Matka studenta zavražděného Kozákem zničila Wollnerův článek o Lence Šimůnkové

Lenka Šimůnková prý mohla být zmanipulovaná a psychicky zneužitá. Tvrdí to bývalý novinář ČT Marek W…