Dalíkova kauza: Detektivové jeli do Izraele. A...

18.02.2014 7:23

V kauze údajně předraženého nákupu obrněnců Pandur pro českou armádu, v níž figuruje lobbista Marek Dalík, vyslechli detektivové podle informací deníku Právo v Izraeli jednoho z nejdůležitějších svědků. Ten odmítl jakékoliv úplatky v souvislosti s touto zakázkou.

Dalíkova kauza: Detektivové jeli do Izraele. A...
Foto: hns
Popisek: Marek Dalík figuruje v kauze Pandur

Marek Dalík si podle vyšetřovatelů měl říct o úplatek půl miliardy korun. V nejbližší době by mělo být jasné, jestli kvůli tomu stane před soudem. Posledním zahraničním vyslýchaným svědkem byl podle informací Práva zástupce izraelské společnosti Rafael, která do obrněnců dodávala střelecké věže, Lova Drori.

„Jakékoli úplatky ale v souvislosti s touto zakázkou odmítl," řekl Právu zdroj blízký vyšetřování. Výpověď Droriho ale není překvapivá, podle detektivů byl sám do aféry zapletený. Podle korunního svědka, bývalého manažera Steyru Stephana Szücse, to měl být právě on, kdo údajně úplatek pro Dalíka na rakouských zbrojařích urgoval.

Dalík podle výpovědi Szücse v roce 2007 podmiňoval realizaci zakázky platbou ve výši 18 milionů eur. Drori měl o dva týdny později ve Vídni zástupcům Steyru vzkazovat, že daná suma by zajistila souhlas Dalíkova přítele a tehdejšího premiéra Mirka Topolánka (ODS).

Dalíkovi v případě obžaloby hrozí až deset let vězení

Šéf odboru závažné hospodářské a finanční kriminality pražského vrchního státního zastupitelství Marek Bodlák deníku řekl, že všechny žádosti o právní pomoci do zahraničí už byly vyřízeny. „Můžeme říct, že to spěje ke konci," uvedl.

Policie se opírá především o výpověď Szücse. Pokud by na základě výsledků ukončeného vyšetřování státní zástupce Jan Kořán rozhodl o podání žaloby, Dalíkovi by hrozilo až deset let vězení. Samotné vyšetřování zkomplikoval únik Szücsova jména do médií.

Shodou okolností podle Práva únik této informace odstartoval prošetřování tehdejšího náměstka pražského vrchního státního zastupitelství Libora Grygárka. Policisté díky tomu dospěli ke Grygárkově obvinění z krytí dalšího vlivného lobbisty Romana Janouška. Celá věc nakonec vyústila v obvinění někdejší šéfky kabinetu premiéra Jany Nečasové (Nagyové) a jejího manžela Petra Nečase, jak připomíná deník.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: adr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jed. Babiš vyletěl nad Fialou a poslal informace

12:51 Jed. Babiš vyletěl nad Fialou a poslal informace

Koalice SPOLU zahájila „horkou“ fázi předvolební kampaně projevem lídra Petra Fialy. Ten nenechal na…