Dělnice v továrně: japonští šéfové jsou fér. Na rozdíl od těch českých

22.07.2012 21:30 | Zprávy

Lenka Holá z Loun pracovala rok a půl pro Japonce v žatecké zóně Triangle, která pod křídly Ústeckého kraje funguje už pět let. Rozvojové území zatím viditelně zaostává za původními bombastickými prognózami o nabídce třinácti tisíc pracovních míst, která by se v regionu s nejvyšší nezaměstnaností skutečně hodila.

Dělnice v továrně: japonští šéfové jsou fér. Na rozdíl od těch českých
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Přestože v krizovém roce 2009 stovky lidí naopak o práci v tamních továrnách přišly, vypadá to, že téměř „vyprahlá“ zóna opět začíná nabírat na obrátkách a práci zde nabídne i dříve „uprchlý“ investor. Louňanka i jeden z jejích bývalých spolupracovníků vyvracejí zbytečné obavy z japonských šéfů.

Jít či nejít do Trianglu?

Do průmyslové zóny se vrací firma Hitachi, která zde v době krize v roce 2009 nečekaně svůj závod zrušila. O práci tehdy přišly stovky lidí. Teď jim chce dát novou šanci. Předtím se zde sice vyráběly obrazovky, momentálně se rozjíždí nová produkce zaměřená na brzdové systémy do automobilů. Společnost, která se do zóny nově vrací, už má nasmlouvané kontrakty a přijaté první zaměstnance. Výhledově by jich mělo být kolem tří stovek. „Nábor pracovních sil předpokládáme počátkem příštího roku a v březnu 2013 dojde k zahájení výroby s prvními 150 zaměstnanci,“ uvedl Yasuhiko Abe, ředitel společnosti Hitachi Automotive Systems Czech, s.r.o.  Mezi uchazeči o zaměstnání se objevuje nejistota, zda je práce pro „lid vycházejícího slunce“ to pravé ořechové a zda je zárukou stability právě pro investora, který již jednou Českou republiku svým odchodem „zklamal“. Někteří bývalí pracovníci totiž nemluví příliš lichotivě.

Například Lenka Holá dnes sice pracuje pro českého zaměstnavatele, ale pokud by přišla o práci, s návratem do Trianglu by prý vůbec neváhala. S názory některých bývalých pracovníků pod taktovkou japonského guru, že Triangle pro ně byla jedna z nejhorších zkušeností, nesouhlasí. „Pracovala jsem jako operátorka, v oněch pověstných skafandrech. Nemůžu si ale na nic stěžovat, naopak bych do toho šla znovu. Výplata chodila včas, proplacené byly přesčasy, svátky, víkendy,“ vzpomíná na osmnáctiměsíční zkušenost. Japonský majitel podle jejích slov lpí i na dodržování pitného režimu, svačin, tolerance k ženám a jejich fyziologickým potřebám a podobně. „Sice je těžké, když je člověk zavřený v továrně. Bylo to náročné, ale zase na druhou stranu jsme pracovali v superčistém prostředí,“ dodává pro ParlamentníListy.cz s tím, že na rozdíl od mnohých českých zaměstnavatelů zde nezažila žádnou šikanu, ponižování pracovníků, omezování přestávek a podobně. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lucie Bartoš

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak to vysvětlíte?

Nejenže musíme na bydlení šetřit nejdéle v celé Evropě, ale dokonce si ČR za loňský rok v mezinárodním porovnání o příčku pohoršila, čímž spadla úplně na dno. Uznáváte, že jde o vaše naprosté selhání, že místo toho, abychom si polepšili je to přesně naopak? Kdy se už konečně začnete intenzivně zaob...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pod šéfem hasičů Vlčkem se kýve židle

17:31 Pod šéfem hasičů Vlčkem se kýve židle

Vladimír Vlček je od roku 2021 generálním ředitelem Hasičského záchranného sboru České republiky. A …