Diletantství, darebáctví, zločin. Zemanovo zásadní prohlášení. Politici nám pak prozradili, zda chtějí poslat našich 380 miliard Řekům a krachujícím státům

15.07.2015 16:46 | Zprávy

ANKETA Mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček řekl, že Miloš Zeman je nadále přesvědčen, že by Česká republika měla vstoupit do eurozóny, ale na druhé straně plně uznává protiargument, že finanční situace Řecka nepodporuje tento vstup, neboť jako člen eurozóny by Česká republika musela platit řecké dluhy.

Diletantství, darebáctví, zločin. Zemanovo zásadní prohlášení. Politici nám pak prozradili, zda chtějí poslat našich 380 miliard Řekům a krachujícím státům
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto

„Pan prezident je sice i nadále přesvědčen, že by Česká republika měla vstoupit do eurozóny, ale na druhé straně plně uznává protiargument, že finanční situace Řecka nepodporuje tento vstup, protože jako člen eurozóny by Česká republika musela platit řecké dluhy,“ poznamenal Ovčáček.

380 miliard na problémové státy eurozóny

Pokud by Česká republika přijala euro, automaticky by vstoupila do záchranného fondu ESM na pomoc krachujícím státům eurozóny, kam by musela vložit částku ve výši 14 miliard eur. Z ESM má být financováno mimo jiné i Řecko.

„Konečný závazek České republiky (ze smlouvy o ESM) bude činit cca 40 miliard korun splaceného kapitálu a povinnost v případě potřeby dodat dalších cca 310 miliard korun,“ uvedlo Ministerstvo financí v době, kdy se v českém Parlamentu jednalo, zda umožní novelizaci Lisabonské smlouvy (konkrétně jde o změnu článku 136 Lisabonské smlouvy), která následně umožnila vznik fondu ESM. Tehdy byl jiný měnový kurz. Po intervencích ČNB koruna oslabila, čili v nynější době podle současného kurzu by závazek činil zhruba 380 miliard.

Proti umožnění vzniku ESM hlasovaly v červnu 2012 Věci veřejné s výjimkou Milana Šťovíčka, který byl pro. Dále čtyři poslanci ODS – David Šeich, Radim Fiala, Aleš Rádl a Boris Šťastný, kteří hlasovali proti oficiálnímu stanovisku strany, Jana Černochová se zdržela. Komunisté nepodpořili novelu Lisabonu tím, že se zdrželi (až na Stanislava Grospiče, který hlasoval přímo proti). Z nezařazených byli proti Vít Bárta, Michal Doktor a Jaroslav Škárka.

Pro hlasovali všichni poslanci TOP 09 a Starostů, většina ČSSD, poslanci Lidem, NS-LEV 2011 a drtivá většina poslanců ODS (kupříkladu Marek Benda, Miroslava Němcová, Zbyněk Stanjura). Bylo třeba minimálně 120 hlasů a pro návrh hlasovalo nakonec 140 poslanců. Ze současných poslanců se zdrželi například Jiří Koskuba, Antonín Seďa, Richard Dolejš byl nepřihlášen. Naopak aktivně hlasovali pro kupříkladu Bohuslav Sobotka, Jan Hamáček, Lubomír Zaorálek.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Souček odepsán. „Ale pak nesmí v ČT nastat toto.“ Diváky by mělo zajímat

4:40 Souček odepsán. „Ale pak nesmí v ČT nastat toto.“ Diváky by mělo zajímat

Členové Rady ČT mají na svém úterním jednání v programu zabývat se odvoláním generálního ředitele Ja…