Nutno dodat, že tyto hlasy však zřejmě znějí jen někde v utajených kuloárech a potichu. Oficiální místa se totiž, jak ParlamentníListy.cz zjistily, od tohoto nápadu distancují.
Každý desátý Čech má nebo měl svoji osobní nepříjemnou zkušenost s exekucí. Přibývá i těch, kteří nikdy nebudou schopni své pohledávky uhradit, což přivádí věřitele, ale i ty, pro které je vymáhání pohledávek byznysem, k zoufalosti. A tak čas od času zaznívají návrhy na to, aby třeba člověk, na kterého je uvalena třikrát za sebou exekuce, byl potrestán odnětím svobody. Něco ve stylu třikrát a dost. Nutno dodat, že tento extrémní názor zastávají i někteří renomovaní právníci.
Objevuje se však i nápad, zavírat notorické dlužníky do vězení, bez podmínky třikrát a dost. To by však znamenalo nejen návrat do minulosti, ale i komplexní řešení vězeňství. V současné době již tak přeplněné věznice by totiž musely hledat kapacity možná pro stovky tisíc nových odsouzených. V nejbližší době to však opravdu prý nehrozí.
- SLEDUJEME téma: Exekuce
„Podle Listiny základních práv a svobod nikdo nesmí být stíhán nebo zbaven svobody jinak než z důvodů a způsobem, který stanoví zákon. Nikdo nesmí být zbaven svobody pouze pro neschopnost dostát smluvnímu závazku. V návaznosti na citované ustanovení považuje ministerstvo spravedlnosti jakoukoliv diskusi na téma vězení pro dlužníky za nereálnou a v rozporu s ústavním pořádkem České republiky,“ vysvětlila ParlamentnímListům.cz mluvčí ministerstva spravedlnosti Petra Hrubá.
A doplnila, že trestní právo je v České republice postaveno na zásadě „ultima ratio“. Tedy na tom, že prostředky trestního práva musí být používány pouze ve společensky nejzávažnějších případech. Jedině úmyslné podvodné jednání dlužníků je již dnes možné postihovat podle platného trestního práva.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová