Dnes na Zemana nekřičeli. Takže spustil on: Vydržovaný Havel, hlásná trouba, Bakalovo kapesné. A omluvili se mu za trenky na Hradě

20.04.2016 14:50

REPORTÁŽ V mnohem poklidnějším tónu než o den dříve v Berouně se uskutečnilo v Jincích setkání občanů s prezidentem Milošem Zemanem. Hlava státu v reakci na dotaz ohledně současného stavu Ostravsko-karvinského revíru připomněla, že Zdeněk Bakala za ty roky, co OKD vlastnil, na nich vydělal sto miliard korun, takže si nyní může dovolit vydržovat třeba Knihovnu Václava Havla. Prezidentovi se také dostalo omluvy od kominického stavu za červené trenky vyvěšené na Hradě.

Dnes na Zemana nekřičeli. Takže spustil on: Vydržovaný Havel, hlásná trouba, Bakalovo kapesné. A omluvili se mu za trenky na Hradě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Krátce po středečním poledni zavítal prezident Miloš Zeman v rámci své třídenní návštěvy Středočeského kraje do městyse Jince, který leží v brdském údolí řeky Litavky zhruba 11 km severně od Příbrami. Po uvítání představiteli městyse zamířil na náměstí v Jincích, kam na setkání s ním dorazila významná část z 2200 tamních obyvatel. Hlava státu před nimi nejprve poděkovala jejich starostovi Josefu Hálovi za občanskou statečnost. „Jednak za tu méně významnou, kdy podpořil moji kandidaturu v přímé volbě, ale především za to, že byl duchovním otcem boje proti americkému radaru v Brdech. A v tehdejší situaci a za tehdejší vlády to byla velká statečnost,“ vysekl Miloš Zeman pochvalu prvnímu muži Jinců.

Ve svém úvodním slově prezident ujistil přítomné, že v místě zůstane vojenská posádka, aby nevěřili tomu, že bude zlikvidována. Pak prozradil, proč mu je toto místo tak blízké. „Mojí nejoblíbenější dětskou knížkou byl Kája Mařík; a ta mě naučila lásce k brdským lesům. Jednou jsem tady na běžkách dokonce pronikl do zakázaného vojenského prostoru, protože v jednom místě byl zborcený plot. Ale zanedlouho mě odtamtud vykázal, musím říct, že velice slušně, jeden voják. Brdy mám skoro stejně rád jako Vysočinu. Území kolem Jinců může být oblastí pro poctivé turisty. Určitě sami dobře víte, že žijete v jedné z nejkrásnějších oblastí České republiky, žijete v městysi, který je veden dobrým starostou, a toho si važte,“ prohlásil prezident.

Pro některé poslance a senátory je i jedno období ažaž

Pak už došlo na dotazy místních obyvatel. První z nich upozornil, že Jince navštívil i první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk na bílém koni. A potom ho zajímalo, proč když má prezident možnost jen dvou za sebou jdoucích funkčních období, proč není uzákoněno stejné omezení i pro poslance a senátory. „Já sem určitě rád znovu zavítám a je jedno, jestli jako prezident, nebo ne. Ale nepřijedu na běloušovi, protože bych z něj spadl,“ rozesmál Miloš Zeman přítomné a v lehčím tónu odpověděl i na úvodní položenou otázku. „Jak znám některé poslance či senátory, tak si myslím, že pro někoho je i jedno volební období příliš mnoho,“ poškádlil prezident na dálku zákonodárce.

Další dotaz se týkal Transatlantické dohody o obchodu a investicích mezi EU a USA (TTIP) a hrozbě geneticky modifikovaných potravin. „Smlouva jako celek je neznámá, nebezpečná je proto, že obsahuje ustanovení týkající se investiční arbitráže,“ odpověděl Miloš Zeman a připomněl, jak dopadla Česká republika v případě arbitráže týkající se televize Nova, a doporučil, aby se smlouva odtajnila a lidé věděli, co obsahuje, a pak o ní mohli rozhodovat. S tazatelkou se ale neshodl v nebezpečnosti geneticky modifikovaných potravin. „Jednou z nich je kukuřice, kterou pěstujeme už asi patnáct let, a nemyslím si, že by naše populace degenerovala. Tohle je zelená propaganda. Jistá forma modifikace probíhá už věky, nebál bych se toho. Škodlivé jsou párky, co neobsahují vůbec žádné maso,“ konstatoval prezident.