Jak už ParlamentníListy.cz informovaly, schůze se chce účastnit největší z věřitelů Citibank s pohledávkou téměř 10 miliard korun, kterou sice insolvenční správce neuznal, ale banka žádá o hlasovací právo. A Evropská komise také obdržela stížnost společnosti Alcentra ze skupiny Bank of New York Mellon, která za OKD nabídla oproti státní společnosti Prisko (ta nabídla 80 milionů korun) výrazně více – 540 miliónů.
Na veřejnost teď vyplývá, jakým způsobem za reorganizaci dolů „kopají“ odboráři. Před čtvrteční schůzí věřitelů se objevil dopis, ve kterém odboráři před rozhodováním o způsobu vyřešení úpadku vyvíjejí na Krajský soud v Ostravě nátlak, aby alternativa navržená společností Alcentra nebyla přijata. Odborové organizace se seznámily s obsahem dopisů fondu Alcentra Limited z 2. května a 4. června 2017, které byly zveřejněny v insolvenčním rejstříku. Odborové organizace jednoznačně odmítají, aby se vlastníkem OKD stal tento fond, respektive jakýkoliv soukromý vlastník. „V minulosti se jednalo o nejhorší možné řešení, jehož výsledkem je současný úpadek OKD,“ napsali odboráři vedení Jaromírem Pytlíkem. Cílem soukromého vlastníka z podstaty věcí není podle odborářů hrazení ztráty z neziskové těžby, o hrazení nákladů na likvidaci nemluvě. „V případě opětovného prodeje do rukou zahraničního vlastníka hrozí podle nás v této situaci recese, která je přirozenou součástí hospodářského cyklu, opětovné insolvenční řízení OKD a tím i další nejistota zaměstnanců, dodavatelů i zákazníků,“ varují odboráři, kteří zjevně po roce 1989 stále s láskou vzpomínají na zlaté časy socialismu, kdy všechno řešil stát.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jaroslav Šťastný