Je šance mít v Česku častěji vojáky USA, naznačuje dokument vlivné instituce, na kterém pracoval i Alexandr Vondra

06.03.2015 13:45 | Zprávy

V posledních dnech rezonují českým veřejným prostorem informace o možném zintenzivnění vojenské spolupráce mezi Českou republikou a Spojenými státy. O této možnosti však poprvé informovala již prosincová zpráva Centra transatlantických vztahů vysoké školy Cevro Institut, jehož ředitelem je bývalý ministr zahraničí a obrany Alexandr Vondra a předsedou správní rady celé školy je Ivan Langer.

Je šance mít v Česku častěji vojáky USA, naznačuje dokument vlivné instituce, na kterém pracoval i Alexandr Vondra
Foto: Hans Štembera
Popisek: Debata k 25 letům sametové revoluce v CEVROinstitutu s názvem Zrod české demokratické politiky

V několikastránkové zprávě s podtitulem „Česko-americké vztahy: Jak dál?“ se výslovně píše o tom, že by „česká vláda měla podporovat posilování a výstavbu kritické infrastruktury NATO i spolehlivé obranné plánování“. Pojmem kritická infrastruktura se v odborné vojenské terminologii rozumí infrastruktura, jejíž narušení při vojenském konfliktu by znamenalo závažné ohrožení bezpečnosti a ekonomiky státu a rovněž ohrožení životních potřeb obyvatelstva. „Právě teď se otevírá ‚okno příležitosti‘ k  ‚viditelnému ujištění‘, které doporučila i Strategická koncepce NATO z roku 2010. MO ČR již dříve navrhlo, aby se ve vojenských prostorech ČR konala pravidelná cvičení s rotačními silami USA v Evropě. Obě vlády by měly prozkoumat možnost, jak uzavřít – kromě již existujících dohod v rámci NATO – smlouvu o statutu vojsk (SOFA), která by poskytla potřebné krytí pro americká vojska během těchto cvičení,“ pokračuje dále zpráva, na které  spolupracovali vedle Vondry také prorektor CEVRO Institutu Tomáš Pojar, ekonomický konzultant Lukáš Kovanda, prezident amerického think tanku CEPA  A. Wess Mitchell, profesor z Pomona College Cameron Munter a další.

Ve zprávě CEVRO Institutu zmíněná smlouva SOFA byla podepsána mezi Českou republikou a Spojenými státy na podzim 2008 za účelem stanovení statutu amerických vojáků, kteří měli pracovat na plánované radarové základně v Brdech. Smlouva jasně definovala pojem radarová základna, stanovila podmínky užívání schválených zařízení a prostorů. Řešila rovněž otázky spojené s daněmi či  trestní odpovědností amerických vojáků na českém území.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Proč by se Ukrajina měla vzdát svého území?

Jde přeci o princip, proč ustupovat agresorovi? A proč vám taky píšu je, že nechápu, jak jste to myslel, že bude Ukrajina válčit o své zájmy do posledního Čecha či Slováka. Vždyť přeci ČR žádné vojáky do boje na Ukrajinu nevysílá, co vím, tak tam šlo válčit jen pár lidí dobrovolně a vláda ani vojáky...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pod šéfem hasičů Vlčkem se kýve židle

17:31 Pod šéfem hasičů Vlčkem se kýve židle

Vladimír Vlček je od roku 2021 generálním ředitelem Hasičského záchranného sboru České republiky. A …