Kam budou od nás létat, na Ukrajinu? V Německu se protestovalo před americkou základnou

05.04.2015 14:31 | Zprávy

REPORTÁŽ Tradiční mírové velikonoční pochody ovládly celé Německo. Hovoří se až o stovce velkých akcí. Jedné z nich, akci proti americké vojenské vrtulníkové základně Katterbach u Ansbachu nedaleko Norimberka, se aktivně zúčastnili také zástupci KSČM z Plzeňska. Početně se mezi nejrůznějšími levicovými organizacemi téměř ztratili, byli však rozhodně vidět i slyšet. ParlamentniListy.cz přinášejí exkluzivní informace od místních aktivistů, proč i v Německu nechtějí americké vojenské základny.

Kam budou od nás létat, na Ukrajinu? V Německu se protestovalo před americkou základnou
Foto: Václav Fiala
Popisek: V Německu se protestovalo proti americké vrtulníkové základně

Při odjezdu z Plzně bylo v autobusu členů KSČM jako do mariáše, ale po cestě zájezdovým autobusem přes Domažlicko jich přibylo na dvacítku, především těch starších. Vezli s sebou několik hesel, ale hlavně rudé prapory s třešničkami a také českou státní vlajku.

"Domažličtí komunisté tu již byli po sedmé a vytvořila se tu prý dobrá spolupráce. Doufáme, tak jako vám se povedlo odstranit nebezpečí, že bude uprostřed Čech radarová základna, tak nám se podaří společně s vaší pomocí, aby Američané odsud odešli,“ uvádí německý doprovod. „Tradici mají velikonoční pochody téměř sedmdesát let. Myšlenka pochodů přišla z Velké Británie a jeden z prvních byl právě v Norimberku. Nechodilo se městem, ale po venkově.“

Americký emigrant v Bavorsku

První společná zastávka s německými kolegy byla manifestace přímo u vojenské vrtulníkové základny Katterbach. Tam bylo přítomno kolem dvou stovek především mladších lidí, příznivců a členů strany Linke, německých komunistů, ale také motorkářů. K přítomným promluvil mimo jiné bývalý europoslanec za KSČM, dnešní zastupitel města Teplice Jaromír Kohlíček, který přijel se svými českými kolegy. Mezi několika vystupujícími byl také bývalý americký voják, který odešel z armády a zůstal v Německu a „přešel na správnou mírovou stranu“, jak kvitovali místní, Chris Caps. I díky jeho informací se prý místní občané lépe zorientovali, co se vlastně na základně děje.

Po necelé hodince za formálního dohledu několika policistů se skupina přesunula do centra Ansbachu, kde v odpoledních hodinách začal mírový mítink a velikonoční pochod.

Protesty napříč spektrem

Tady už bylo přítomno téměř dva tisíce lidí a čeští komunisté si tu možná připadali jako nejstarší generace, protože podstatnou část protestujících tvořili lidé, někteří i se svými rodinami, ve věku kolem 25 až 40 let. Jednotné motto diskutujících byla obava z šíření války a zrušení zdejší základny.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Souček odepsán. „Ale pak nesmí v ČT nastat toto.“ Diváky by mělo zajímat

4:40 Souček odepsán. „Ale pak nesmí v ČT nastat toto.“ Diváky by mělo zajímat

Členové Rady ČT mají na svém úterním jednání v programu zabývat se odvoláním generálního ředitele Ja…