Kubice vytahuje na Lessyho inspekci. Rozpálil ho výrok o vydírání

10.08.2012 16:25

Ministr vnitra Jan Kubice se obrátí na Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) kvůli výrokům policejního prezidenta Petra Lessyho v deníku Právo o tom, že jej ministr vydírá. V České televizi to potvrdil mluvčí ministerstva vnitra Pavel Novák. Policejní prezident se proti článku v deníku ohradil, podle něho byla jeho slova vytržena z kontextu. Bude po něm také žádat nápravu.

Kubice vytahuje na Lessyho inspekci. Rozpálil ho výrok o vydírání
Foto: rep
Popisek: Ministr Jan Kubice a policejní prezident Petr Lessy

"Podle mých posledních informací se pan ministr (Kubice) rozhodl, že toto podání na generální inspekci učiní," uvedl v podvečer mluvčí ministerstva vnitra Novák. Slova, která zazněla v rozhovoru s policejním prezidentem, jsou podle něj závažná a nepřípustná.

"Takovéto bezprecedentní veřejné nařčení důrazně odmítám. Jde o velmi závažná obvinění, která se nezakládají na pravdě. Navíc jde o vystupování, jaké by si nikdo vůči svému nadřízenému neměl dovolit," uvedl ministr Kubice. Podle něho mohl Lessy spáchat svými výroky trestný čin. Dodal, že si práce policie váží, ale policejní prezident by si neměl brát svůj sbor jako rukojmí.

Lessy měl údajně skončit ve funkci

Lessy v souvislosti s vydíráním v rozhovoru zmínil řízení o odnětí osobního příplatku, které s ním Kubice vedl kvůli tomu, že překročil limity při udělování odměn svým podřízeným. Ministr vnitra podle něho řízení zastavil jen proto, že mu prý slíbil, že funkci skončí. "Existenci popisované dohody jsem jednoznačně vyloučil. Uvedl jsem, že kdyby k uvedené dohodě došlo, byli bychom v přímém přenosu svědky toho, že se ministr vnitra veřejně přiznává k útisku," mírnil svá slova dnes na webu policie Lessy.

Podle Kubiceho bylo řízení zastaveno proto, že chtěl dát policejnímu prezidentovi čas na odstranění závažných nedostatků, které v jeho práci viděl. "Pokud jako nadřízený služební funkcionář hodnotím či kontroluji jeho práci, nejde ani o vydírání, ani o útisk," uvedl ministr vnitra. Tyto kroky jsou podle něho nejen jeho právem, ale přímo povinností.

Lessy také v rozhovoru sdělil, že přestože jsou výsledky policie v poslední době velice dobré, Kubice mu neudělil žádné služební odměny jako to udělal u jiných podřízených funkcionářů, navíc mu chtěl odebrat zhruba třetinu platu, kterou tvoří osobní ohodnocení.

Policejní prezident chce odměny za práci celé policie, diví se ministr

"Pokud chce pan Lessy odměny pro sebe za práci celé policie, chtěl bych upozornit, že odměny a osobní příplatek se dle zákona o služebním poměru uděluje a přiznává za individuální přístup k výkonu služby, tedy ne za práci policie jako celku, ale konkrétnímu policistovi za osobní mimořádnou kvalitu a mimořádný rozsah výkonu služby," reagoval ministr. To se podle něho týká i policejního prezidenta.

Lessy dnes v České televizi (ČT) řekl, že celý spor je pouze o tom, že ministr má jinou představu o budoucím fungování sboru než policejní prezident. "Já nemám pocit, že ministerstvo vnitra tím, jak krátí rozpočet policie, vytváří vhodné podmínky pro fungování sboru," uvedl. Dodal, že funkci nesloží. Ministr jej přitom v minulosti k rezignaci opakovaně vyzýval.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pas, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sucho v Česku: Hrozí, že vyschnou kohoutky. Co se rozkradlo a zničilo? Co vláda zanedbala

11:50 Sucho v Česku: Hrozí, že vyschnou kohoutky. Co se rozkradlo a zničilo? Co vláda zanedbala

Po krátkém ochlazení a několika deštivých dnech sevřelo ČR opět sucho. V zásobování pitnou vodou se …