Kyselka na filmový festival opět nepronikla. Proč zde filmaři mlčí?

05.07.2012 20:25

Jeden z největších skandálů se na loňském Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech odehrál kvůli lázním Kyselka, když jeho vedení odmítlo uvést dokument o jejich devastaci. Bezesporu prestižní umělecký podnik, který divákům zprostředkovává všechny hrůzy světa, fenomén Kyselka ignoruje. A mlčí i jindy odvážní filmaři.

Kyselka na filmový festival opět nepronikla. Proč zde filmaři mlčí?
Foto: Hana Čechová
Popisek: Zdevastované Lázně Kyselka u Karlových Varů
reklama

Připomeňme, že vedení festivalu dokument o Kyselce neuvedlo s odůvodněním, že film nesplňuje parametry soutěže. Bartoška novinářům sdělil i své obavy:" Navíc bychom upadli do vlastní pasti, obracely by se pak na nás organizace, které mají nějaké problémy, ovšem přenesly by je na nás."  Ale autoři filmu rozhodně neměli ambice, aby se dokument na festivalu prezentoval jako soutěžní, šlo pouze o jeho uvedení na nějaké doprovodné akci s cílem vyburcovat veřejnost i orgány státní správy. Zatímco se v rámci MFF koná nekonečné množství doprovodných akcí, včetně dobročinných, Kyselka neuspěla. O skutečném důvodu lze jenom spekulovat, ale leccos naznačují vazby společnosti Karlovarské minerální vody na špičky českého filmového průmyslu a naší politické scény v čele s prezidentem Václavem Klausem. 

Tip pro Spielberga

Ne každý se však silné firmy bojí. Těsně před filmovým festivalem uvedla Česká televize reportáž o  nedávné návštěvě pravnuka zakladatele lázní Kyselka Rudiho Mattoniho, dnes váženého amerického univerzitního profesora. Reportéři ČT zachytili zděšení starého pána, když po letech spatřil, v jakém stavu se nachází někdejší rodinný majetek a uvedl: “Ničíme ve Státech leccos, ale tohle by byl zločin. A myslím, že by to byl zločin i v západní Evropě. Pradědeček tomuto dílu věnoval celý svůj život a teď to tu vypadá jako žumpa. Nemůžu pochopit, proč to tu chtěl někdo zlikvidovat. Steven Spielberg by tu mohl natočit horror,“ řekl jim.

Nezájem o Kyselku se nyní vrací vedení karlovarského festivalu jako bumerang. Mezinárodní ostuda vyvolala zájem novinářů, kteří si zde podávají dveře. A sám pan profesor Mattoni se mohl stát skvělou hvězdou festivalu. Jeho matka totiž měla důvěrný vztah s komikem Stanem Laurelem ze slavné dvojice Laurel a Hardy a malý Rudi se tak pohyboval ve světě hollywoodské smetánky. Jeho životní příběh by byl námětem na strhující film. Babička navíc vlastnila hotel Pupp, kde se léta odehrává filmový festival. Profesor Mattoni jej po dlouhých desítkách let spatřil díky filmu Casino Royal. Neovládl se a v kině zavolal: „To je přece náš hotel!“ 

Konečně průlom

ParlamentníListy.cz zjišťovaly, zda někdo z filmařů, přítomných na MFF, projevil o problematiku lázní Kyselka zájem, s ohledem na fakt, že svoje sympatie nahlas projevili například při udělování filmových cen a vyzvali firmu KVM, aby se podílela na záchraně areálu, kde působí a především zde realizuje obří zisky. Martin Kadrman, víceprezident Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR, nám na náš dotaz odpověděl : “Bohužel se nám s nikým z pozvaných hostů nepodařilo navázat kontakt. Ale jsme rádi, že pan Mattoni přijel na pozvání ASKORD do Kyselky. Jeho návštěvu vnímáme jako průlom. Dosud jsme cítili, že jsme v boji za záchranu Kyselky s občany této země osamoceni. Nyní je zřejmé, že to není jenom náš boj, ale i boj rodiny Mattoni.“

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Hana Čechová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Martin Kuba do čela ODS? Ozval se muž, který mu nezapomněl, co se stalo v roce 2010 a na podzim 2013

19:27 Martin Kuba do čela ODS? Ozval se muž, který mu nezapomněl, co se stalo v roce 2010 a na podzim 2013

Je to víc než třicet dnů od chvíle, kdy ParlamentníListy.cz přinesly pohled za oponu občanských demo…