Navrhovatelé novely zákona o České televizi a Českém rozhlasu, který se opírá o iniciativu platformy Svobodu médiím, zdá se, našli společnou řeč s řadou umělců. Ti totiž podpořili návrh otevřeným dopisem směrovaným na vládu. Zatímco hlavní aktér dění v této věci na parlamentní půdě, poslanec Martin Komárek, vidí novelu jako revoluci a šanci na změnu v postavení veřejnoprávních médií, samotná Česká televize je proti. Materiál si klade za cíl omezit politický vliv ve veřejnoprávních médiích, ČT se ale obává, že právě jiný systém jmenování členů jednotlivých rad nebude demokratický.
Dědečková: Mají, chudáčci, málo. Řvát budou pořád!
Šéfredaktorka serveru Virtually a místopředsedkyně Občanského sdružení televizních a rozhlasových koncesionářů Jana Dědečková celou situaci pro ParlamentníListy.cz zhodnotila takto: „Je to naprosto jasné. Potřebují na místa radních dostat své spřízněné lidi. Budou řvát pořád. Do dění by měli zasáhnout občané, nevím, jakým způsobem, ale ne aby byli jmenovaní lidé, kteří jsou z organizací, které mají v ČT své zájmy a pořady. To je střet zájmů. Jestliže u politiků ho vidí, tak ho musejí vnímat i tady. Mají, chudáčci, málo. Ať se Marvanová zajímá o to, aby mohl do veřejnoprávních médií NKU.“
A že je cílem novely odpolitizování veřejnoprávního média? „Ne, cílem je, aby se na místa dostali lidé, které chtějí. Ale to není jejich televize. Pletou se. Je to televize občanů. Ať si založí soukromou televizi. K dění v televizi se musejí vyjadřovat občané, a ne několik lidí z určených organizací,“ doplnila a se smíchem dodala: „Když se ozývá Svěrák? To je strašné.“ Pragmaticky také dodala, že částka za členství v radách může být slušný přivýdělek třeba k důchodu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: .