Mají, chudáčci, málo. Řvát budou pořád! Před Vánoci nastalo nové peklo kolem ČT a umělců, včetně Zdeňka Svěráka. Zde je nový vývoj

15.12.2016 6:32

Angažovaní umělci společně s poslancem Komárkem proti ČT? Jana Dědečková se baví: „Když se ozývá Svěrák? To je strašné.“ Jenže co když jde zase jen o peníze. „Mají, chudáčci, málo. Ať se Marvanová zajímá o to, aby mohl do veřejnoprávních médií NKÚ,“ smetla novelu, která má podle autorů zajistit odpolitizování veřejnoprávních médií, místopředsedkyně Občanského sdružení televizních a rozhlasových koncesionářů Dědečková. Řadě dalších osobností se ale návrh velmi líbí. Pro ParlamentníListy.cz se pustili do komentování situace kolem otevřeného dopisu umělců i předložené novely zákona.

Mají, chudáčci, málo. Řvát budou pořád! Před Vánoci nastalo nové peklo kolem ČT a umělců, včetně Zdeňka Svěráka. Zde je nový vývoj
Foto: Hans Štembera
Popisek: Česká televize

Navrhovatelé novely zákona o České televizi a Českém rozhlasu, který se opírá o iniciativu platformy Svobodu médiím, zdá se, našli společnou řeč s řadou umělců. Ti totiž podpořili návrh otevřeným dopisem směrovaným na vládu. Zatímco hlavní aktér dění v této věci na parlamentní půdě, poslanec Martin Komárek, vidí novelu jako revoluci a šanci na změnu v postavení veřejnoprávních médií, samotná Česká televize je proti. Materiál si klade za cíl omezit politický vliv ve veřejnoprávních médiích, ČT se ale obává, že právě jiný systém jmenování členů jednotlivých rad nebude demokratický.

Dědečková: Mají, chudáčci, málo. Řvát budou pořád!

Šéfredaktorka serveru Virtually a místopředsedkyně Občanského sdružení televizních a rozhlasových koncesionářů Jana Dědečková celou situaci pro ParlamentníListy.cz zhodnotila takto: „Je to naprosto jasné. Potřebují na místa radních dostat své spřízněné lidi. Budou řvát pořád. Do dění by měli zasáhnout občané, nevím, jakým způsobem, ale ne aby byli jmenovaní lidé, kteří jsou z organizací, které mají v ČT své zájmy a pořady. To je střet zájmů. Jestliže u politiků ho vidí, tak ho musejí vnímat i tady. Mají, chudáčci, málo. Ať se Marvanová zajímá o to, aby mohl do veřejnoprávních médií NKU.“

A že je cílem novely odpolitizování veřejnoprávního média? „Ne, cílem je, aby se na místa dostali lidé, které chtějí. Ale to není jejich televize. Pletou se. Je to televize občanů. Ať si založí soukromou televizi. K dění v televizi se musejí vyjadřovat občané, a ne několik lidí z určených organizací,“ doplnila a se smíchem dodala: „Když se ozývá Svěrák? To je strašné.“ Pragmaticky také dodala, že částka za členství v radách může být slušný přivýdělek třeba k důchodu.

Anketa

Koho máte v ČSSD nejraději?

3%
22%
4%
2%
3%
62%
hlasovalo: 9615 lidí

„Novela je o ničem a Komárek by to měl moc dobře vědět.“

Stanovisko ČT v souvislosti s novelou zákona proto Dědečková podporuje: „Zákon je v pořádku, novelizace by měla spočívat v tom, aby do ČT mohl NKÚ, protože radní hospodaření a nakládání s koncesionářskými poplatky nezkontrolují. Chodí si tam vypít kafíčko a berou za to peníze. Novela je o ničem a Komárek by to měl moc dobře vědět,“ zkonstatovala.

K situaci ale zároveň bývalá členka Rady ČT v období tzv. televizní krize zmiňuje: „V redakci zpravodajství jsou havloidi a nikdo jiný se tam nedostane. Kdo tam byl, toho vytlačili. Bohužel. Do toho žádný politik nehrábne. Lidem to nevyhovuje, protože pořádají štvanice, tady na Zemana, pak na Klause, lidé chtějí pluralitu, která by se měla na obrazovce objevit.“ Dědečková smetla i samotného ředitele. „Generální ředitel si neumí udělat pořádek, protože se bojí a politici taky.“ A pak doporučila: „Měl je vyházet, měl si všimnout, že tam chodí stále stejní lidé. Chce si doklepat svůj mandát. Je to jako každý státní podnik, něco hrozného.“

Mikeš: Komárek je chytrý člověk. Kdo by nechtěl svobodu médií?

Mediální analytik Jiří Mikeš k situaci s úsměvem poznamenal: „Umělce bych do toho moc netahal. Ať hrají, dělají divadlo, vystupují ve filmech a rozhodování ať nechají lidem, kteří jsou v tom angažovaní, čtenářům, zájmovým sdružením z oboru.“ K samotné novele uvedl: „Komárek je chytrý člověk, ale ten návrh jsem nečetl. A co chtějí, svobodu médiím? Kdo by nechtěl.“ Mikeš ale ocenil to, že by měl být změněn způsob obsazování kontrolních orgánů. „To určitě. Jestli to mají hoši takto vymyšlené… Pak je to pochopitelné. Proč by v radách měli sedět lidé, které nominují politické strany, věci absolutně nerozumějí, jsou z jiných oborů a mají posuzovat, zda je toto slušné a toto neslušné. Vše by se mělo klonit spíš k občanské společnosti,“ reagoval Mikeš. „Svěřovat to politikům? Pane bože, pryč od toho!“ vyzval.

V souvislosti s médii ještě podotkl: „Média musejí mít nějakou etiku. Máme Radu pro rozhlasové a televizní vysílání, televizní, rozhlasovou radu, ale kdo kontroluje tištěná média? Kdo se zamýšlí nad ‚hlídacími psy‘? Měl by existovat nějaký etický kodex. Lidem, kteří o médiích přemýšlejí, bych doporučil, ať jedou na studijní cestu do Anglie, tam ať se poptají, jak je to s cenzurou a podobně.“

Bednář: ČT je autonomní území. Každý zásah je velkým bodnutím

„Je to zástupný problém,“ říká analytik Vojtěch Bednář. Česká televize je podle něj v podstatě autonomní území. „Lidé, kteří tam pracují, a nechci komentovat, jací jsou, jsou zvyklí na to, že mají velmi vysokou autonomii. Někteří z nich pojímají své působení ne tak, že jsou komentátoři a pozorovatelé veřejného a politického děje, ale že jsou jejími aktéry. Že jsou ti, kteří de facto vytvářejí agendu, účastní se politiky a čehokoli veřejného.“ Dále pak vysvětlil: „Samozřejmě politici se snaží lobbovat za to, aby se co nejvíce vysílala jejich témata, jejich názory, což je celkem přirozené. Snaží se to dělat přes velkou a malou radu, různé legislativní úpravy, ale pravda je ta, že jejich skutečná moc je strašně malá a o to více jsou mocní ti lidé, kteří jsou uvnitř České televize, a o to více pak mohou tvrdit, že jsou to oni, kdo spoluvytvářejí politiku z nějaké perspektivy. Každá snaha toto změnit nebo omezit je velkým bodnutím do lidí, kteří sedí na Kavčích horách a dělají zprávami politiku velmi málo omezeni ostatními.“

Bednář vnímá i další aspekt: „Na druhé straně je pravda, že se ČT začíná v posledních pěti nebo šesti letech dost stavět na jednu stranu politického diskurzu. Kdybychom hledali příčinu toho, proč to je, tak politici budou říkat, že jsou to lidé podplacení nebo nainstalovaní, ti, kdo sympatizují, budou říkat, že nejlepší je občanská společnost. Já vidím spíš důvod demografický. Každá organizace přitahuje lidi, kteří už tam jsou. Představte si třeba komunistické noviny, které budou lákat redaktory jiných názorů, než je komunistický. Teoreticky přijdou, ale brzy budou vyštípáni, protože nejsou dostatečně rudí. A Česká televize to má podobně.“

Přístup k dotacím záleží i na tom, zda jste ve vysílání

A že se umělecká sféra teď v podstatě staví proti názoru ČT? „Možná v tom vidí příležitost, možnost něco ovlivnit. Říkáte umělecká sféra, to zní krásně, ale když se podíváte, to jsou lidé, kteří se snaží veřejnoprávní média ovlivňovat, protože pro ně je to nejdostupnější místo, jak mohou být vidět, a to dost často rozhoduje o tom, kolik dostanou peněz. Je to jednoduché. Pokud jste vědec, umělec, neziskovka, vaše šance získat dotace je ekvivalentní tomu, jak moc jste vidět. Když nejste, máte horší dosah k veřejným penězům. Soukromá média vás zveřejňovat nebudou, protože zveřejňují věci na základě vlastního rozhodování a neziskovky nejsou jejich tématem, nic proti,“ zmiňuje Bednář.

Doubrava: Skvělé. Doufám, že dokážeme překročit svůj stín

Pro ParlamentníListy.cz se vyjádřilo k novele i několik politiků. Senátor Jaroslav Doubrava (Severočeši) je pro: „Překvapuje mě, že jsou mezi nimi tací, kteří zpolitizovanou televizi vidí, že jim to vadí a že, a to zejména, volají po nápravě. Podíváte-li se na mé starší vyjádření, uvidíte, že po tom volám už hodně dlouho. Návrh jsem sice ještě neviděl, ale je-li to tak, jak píšete, je to skvělé. A jsem moc rád, že k tomu už dorostli a pochopili, že politika, tak jak ji ČT praktikuje, do ní nepatří. Myslím, že by ČT měla objektivně informovat, ale komentáře nechat na divácích. Nedivím se, že se to ČT nelíbí. Spíše se to nelíbí těm, kteří si jejím prostřednictvím prosazují své, těm, kteří ji podle mého názoru ovládají. Doufám, že dokážeme překročit svůj stín a takovou velmi potřebnou novelu přijmout. “  

Nezávislá média jsou potřeba. Zvlášť když nemalá část patří Babišovi

Naopak poslanec Stanislav Huml (ČSSD) sdělil jednoznačně: „Cílem je privatizace ČT. Proto jedno velké NE.“

Poslanec za KDU-ČSL Ondřej Benešík je záměru nakloněn: „Já jsem naprosto pro to, aby veřejnoprávní média byla co nejvíce odstřihnutá od přímého politického vlivu. Jestli toto zaručí nebo minimálně prohloubí novela pana Komárka, to nejsem schopen v současné době říct. Ale pokud tomu tak je, samozřejmě jsem pro jakoukoliv novelizaci, která opravdu, netvrdím, že úplně odřízne, to asi není možné, v dokonalém světě nežijeme, ale minimálně naprosto omezí politický vliv do médií.“

A novela se líbí i europoslanci Jiřímu Pospíšilovi: „S novelou souhlasím. Byla zpracována zkušenou právničkou Hanou Marvanovou. Je třeba zajistit nezávislost veřejnoprávních médií. Toto je důležité zvláště v době, kdy nemalá část médií patří Andreji Babišovi.“ 

Umělci varují před nebezpečným maskováním snah lobbistů

Připomeňme, že řada umělců vyzvala vládu otevřeným dopisem, aby přijala novelu zákona o České televizi a Českém rozhlasu. Podle nich by totiž právě díky ní mohla být posílena nezávislost veřejnoprávních médií a omezen politický vliv. Umělci také požadují nový způsob volby členů rad obou veřejnoprávních institucí. „Současný způsob volby do rad médií veřejné služby přece není nic jiného než nebezpečné maskování snah lobbistů a některých politiků oslabit média a ovládat je,“ píše se v otevřeném dopisu. Pod dopisem jsou pak podepsáni například spisovatel Milan Uhde, režisér Fero Fenič, scenárista a herec Zdeněk Svěrák, herci Marek Vašut, Lukáš Vaculík, Dana Batulková a Táňa Medvecká. Nechybí ani podpis rektora Masarykovy univerzity Brno Mikuláše Beka.

Nepřijetí novely by podle umělců mohlo ohrozit kvalitu parlamentní demokracie. Chtějí, aby se zákonodárci věcí zaobírali, protože po příštích volbách už může být pozdě. Důležité je také podle nich to, aby Česká televize a Český rozhlas nebyly rukojmími jakékoliv státní moci.

Komárek má jasno: Úplně a trvale odpolitizovat!

Ve Sněmovně se snaží novelu prosadit skupina poslanců v čele s Martinem Komárkem a pod návrhem jsou podepsáni poslanci takřka ze všech klubů. „Poslanci ANO nikoho nekritizují a já už vůbec ne. Opakuji: Náš poslanecký návrh, který podepsali například i Karel Schwarzenberg či Ivan Gabal, má jediný cíl: úplné a trvalé odpolitizování médií veřejné služby,“ uvedl v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz. Předložení novely se opírá o iniciativu platformy Svobodu médiím.

V současné době navrhuje členy rad veřejnoprávních médií Poslanecká sněmovna na návrh nestátních organizací. Předkladatelé novely hovoří o politické volbě, kdy poslanci údajně dávají přednost domluveným stranickým nominantům, které navrhla někdy i účelově založená sdružení. Nově by nominace přicházely – kromě politických stran zastoupených ve Sněmovně – z nevládních organizací. Sněmovní volba by zanikla.

České televizi se nápad vůbec nelíbí. Podle Svobodného fóra už se generální ředitel ČT obrátil na ministra kultury. 

Autoři: Daniela Černá, David Hora

reklama

autor: .

Ing. Miroslav Balatka byl položen dotaz

Můžete definovat, co je dezinformace?

Všichni o nich mluví, ale co to přesně je? Třeba za covidu jsme byly svědky toho, jak se měnilo, co je pravda a co dezinformace

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Na akci Konečné se muž bál o život. Skončilo to bouřlivě

4:44 Na akci Konečné se muž bál o život. Skončilo to bouřlivě

V diskusi plzeňských občanů s předsedkyní KSČM a koalice STAČILO! Kateřinou Konečnou projevil obavy …