Marek Benda čelí propracovanému a přesnému útoku ČSSD na církevní restituce

29.06.2012 10:11

Nový projekt společnosti Fontes Rerum ukáže lidem, jaký majetek, v jakém rozsahu a v které obci si nárokuje církev. ParlamentníListy.cz o tom informoval předseda společnosti Jan Mládek, jinak též stínový ministr financí za ČSSD. Vláda chce vrátit církvím (podle svého návrhu zákona) 261.957 ha pozemků (2,620 × 10+9 metrů2 – 2620 km2).

Marek Benda čelí propracovanému a přesnému útoku ČSSD na církevní restituce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanec Marek Benda

Jan Mládek se obává, že s majetkem nakonec bude nakládat Vatikán. „To je naprostý nesmysl,“ říká Marek Benda (ODS), zastánce církevních nároků. „Církevní právo se v České republice uplatňovat nebude“.

Doposud ani vláda, ani církev nepodaly ale žádné vysvětlení, jakým způsobem k tomuto vyčíslení došlo. Církev sama si nárokuje 216.355 ha, což zahrnuje lokalizovaný i nelokalizovaný majetek. U lokalizovaného majetku jde o 159.814 ha.

Každý si bude moct najít, kolik majetku z jeho obce si nárokuje církev

Podle seznamu vyhotoveného církvemi, jen například v obci Čeládná na Frýdecko-Místecku si církev nárokuje téměř 44 milionů metrů2 (44,9 km2), což je 74,29 % obce. Mimo zájem církví nezůstává ani Praha. Obec Ďáblice by připadla církvi více než z poloviny (56 %). Obec Pohoří u Prahy by připadla církvím z 64,3 procent. Z obce Dobřichovice (Praha Západ) by zůstaly pro všechny ostatní jen 34 procenta, zbytek by opět patřil církvi. Z obce Kobylníky na Kladensku by církev přišla téměř k 60 procentům plochy. „A tak by bylo možné ve výčtu pokračovat i dále,“ říká Jan Mládek, předseda Fontes Rerum, společnosti pro ekonomická, politická a sociální studia. Vycházel při tom z podkladů, které zveřejnily ParlamentníListy.cz a které jeho sdružení rozpracovalo a shrnulo do přehledné prezentace (najdete ji ZDE).

Fontes Rerum proto připravuje v této souvislosti nový projekt – interaktivní mapu. „Jednáme se společností GT Geodésia o tom, že by byly zpracovány mapy na internetu, kde by si každý mohl kliknout a zjistit, kterých pozemků se to vydání týká,“ řekl pro ParlamentníListy.cz Jan Mládek. Jak říká, dokud to není konkretizované, je to pořád jakási abstraktní záležitost. „Vycházíme z údajů, které byly uveřejněny na portálu ParlamentníListy.cz  a věřím, že kdyby vláda měla trochu vůle, tak by ty seznamy byla schopna vytvořit. Tu ovšem nemá,“ konstatoval Mládek.

Vatikán nařídí a majetek bude převeden komukoliv?

"Když katolická církev dostane ty majetky, tak na ně bezpochyby platí kanonické právo," říká Jan Mládek. "Jestliže tedy Vatikán řekne, tento majetek má být převeden na jinou právnickou osobu, tak se tak stane," dodává. Připomněl případ Chorvatska, kde k takovému případu došlo. Majetek, který původně patřil italskému mnišskému řádu, předal chorvatský stát katolické církvi. A Vatikán nařídil, aby byl majetek převeden na onen italský řád. Zcela ignorována tak byla dohoda i vůle chorvatského státu a parlamentu, který nechtěl z jistých důvodů převádět majetek na italský řád.

Pokud tedy bude český majetek převeden na katolickou církev, jsou hodnostáři povinni poslouchat Vatikán. „Pokud tedy irská katolická církev řekne, že má problémy kvůli pedofilním skandálům, protože nemá dost peněz na zaplacení pokut, může Vatikán nařídit, aby ji česká katolická církev poskytla půjčku nebo dotaci. To se samozřejmě stát může, říká Mládek.

Kdy přesně se mapa na internetu objeví, Jan Mládek zatím nechtěl specifikovat. „Myslím ale, že během prázdnin by mělo být dosaženo významnějšího pokroku,“ konstatoval.

To je nesmysl, majetek dostanou jednotlivé farnosti, tvrdí Benda

Marek Benda se podobným výrokům brání. „To je naprostý nesmysl!“ Jak říká, ty majetky se budou vracet právnickým osobám. „Takže za prvé, ten, kdo získá majetek, budou jednotlivé farnosti, jednotlivá biskupství a jednotlivé řády, a za druhé, každý majetek přece může být převeden na kohokoliv,“ říká Benda. Navíc, jak dodává, majetek, který je vlastněn v České republice, se musí řídit českým právem. I když prý má nějaká právnická osoba vnitřní omezení, což mají třeba i nadnárodní koncerny. Podle něj by však nikoho ani nenapadlo uplatňovat církevní právo v České republice.

V souvislosti s nadnárodními koncerny stojí za připomínku například české banky, které jsou ovšem pouze dceřinými společnostmi mateřských zahraničních bank. Ty pak mají různé rozhodovací páky na to, aby v případě potřeby převedly část kapitálu v českých bankách do zahraničí. Omezení vydaná Českou národní bankou lze podle poslance Jířího Dolejše (KSČM) obejít například tím, že mateřské banky zřídí investiční fondy, do kterých pak mohou být peníze z českých bank vyvedeny pod rouškou investic.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radmila Zemanová-Kopecká

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Akce zakázána. Ne zrušena, zakázána. Dvojka Konečné terčem cenzury. Pátrali jsme

9:25 Akce zakázána. Ne zrušena, zakázána. Dvojka Konečné terčem cenzury. Pátrali jsme

Akce zakázána. Doslova. Plzeňsko je, zdá se, „průkopníkem“ praxe, kterou najdeme možná v padesátých …