Petr Mach zostra: EU mi odmítá poskytnout tuto zásadní informaci stran migrace. Česko rozdalo svůj majetek skoro zadarmo

1.3.2017 12:00 odp.

REPORTÁŽ „Česká republika by měla následovat Velkou Británii a vystoupit z Evropské unie, protože ta není schopná řešit zásadní problémy, které trápí veřejnost, jako byla například finanční nebo migrační krize,“ začal hned z ostra svůj předvolební mítink v Olomouci předseda Strany svobodných občanů a europoslanec Petr Mach. A pak k tomu ještě doplnil: „Unie navíc zavádí nesmyslné zákony a opatření, jež nás denně stojí hromadu peněz. Jen na podporu solárních elektráren a podobných energetických zdrojů musí naše vláda vydat zbytečně okolo 40 miliard za rok.“

Petr Mach zostra: EU mi odmítá poskytnout tuto zásadní informaci stran migrace. Česko rozdalo svůj majetek skoro zadarmo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Strana svobodných občanů vyzvala k protestu proti zavádění EET. Živnostníci a podnikatelé by měli symbolicky zavřít 1. března v poledne na tři minuty prodejnu

Strana svobodných občanů by chtěla v případě svého volebního úspěchu iniciovat referendum o setrvání ČR v Evropské unii. Její vedení je totiž skálopevně přesvědčeno, že České republice členství v EU dost zásadně škodí. „My nechceme, a máme to i ve svém programu, aby jakákoliv státní či politická instituce řídila kroky našich občanů, držela je za ručičku, vodila je podle svých zájmů a vytahovala jim zároveň z kapes peníze formou různých daní, které pak nesmyslně přerozděluje. Gigantickým molochem je v tomto smyslu Evropská unie, jež vůbec neumí reagovat na současné závažné problémy. To bylo vidět při dluhové i migrační krizi, kdy navíc vydávala naprosto chybná rozhodnutí. Namísto toho, aby pomáhala některým státům s ochranou jejich hranice, tak vytvořila bezpečnostní agenturu Frontex, jejíž plavidla i nyní připlouvají až k libyjským břehům, sbírají tam uprchlíky a vozí je do Evropy. Já mám jako europoslanec právo interpelovat Evropskou komisi (EK), takže jsem se zeptal, proč tímto nešťastným způsobem importujeme migranty na „starý kontinent“.

Napřed mi úředníci z EK odepsali, ať nahradím nevhodné slovo importovat termínem sbírat, což jsem udělal, ale dodnes, za půl roku, jsem od nich nedostal odpověď, i když mají povinnost reagovat do 6 týdnů. Oni si tam prostě dělají, co chtějí,“ konstatoval šéf Svobodných. Podle něj je právě nedávný Brexit dobrým příkladem toho, jak bychom se mohli zachovat. „My vůbec nejsme proti jakékoliv spolupráci evropských států, ale chceme, aby se země svobodně domlouvaly bez řady hloupých restriktivních opatření, která EU zavádí do všech sfér našeho života. Pokud si Němci a Italové chtějí vozit a přijímat uprchlíky, tak ať to dělají, ale ať k tomu nenutí další země. Svobodné kontakty a dohody jednotlivých států, které nejprve zváží, jestli to bude pro ně výhodné, mohou přece dále existovat v řadě oblastí – ve školství, samozřejmě i v obchodu a podobně. Britové tak chtějí opět vstoupit do EFTA, což je Evropské sdružení volného obchodu, které na rozdíl od EU nemá gigantický byrokratický aparát, jenž stále vydává nesmyslné směrnice a nařízení,“ vysvětloval europoslanec Mach.

Anketa

Zaznamenali jste zdražení potravin?

3%
hlasovalo: 6970 lidí

Jsou dotace zkázou podnikaní?

Podle názoru předsedy Svobodných jsou unijní dotace záhubou zdravé konkurence, a tím i volného podnikání. Smazávají rozdíl mezi úspěšnými a průměrnými podnikateli, protože finanční injekce z Bruselu je staví na stejnou úroveň. „Podnikatel, který dokáže snižovat náklady a vyrábět lacině kvalitní zboží je na tom stejně jako ten méně šikovný, který si vyšší zisk umí zařídit jen vyřízením dotační podpory. Majitele firem to pak nenutí k novým nápadům, aby lépe uspěli na trhu. Evropské strukturální fondy tak vlastně křiví ekonomiku jednotlivých zemí,“ prohlásil Petr Mach. V této souvislosti se také pustil do kritiky ministra financí Andreje Babiše, který jako jeden z nejvýznamnějších podnikatelů v zemi tyto fondy využívá, i když ze své pozice o nich také často rozhoduje. „Nevěřím, že Babiš v budoucnu sníží daně, jak teď slibuje. Vždyť jen za toto volební období zřídila vláda asi deset nových byrokratických úřadů s mnoha zaměstnanci. Absurdní jsou ty dva poslední, které mají kontrolovat politické strany, a to Chovancovo centrum, jež má monitorovat média a internet. My bychom určitě takovou silniční daň pro živnostníky nebo daně z energií zrušili, protože jejich administrace a vybírání si vyžaduje tak velké náklady, že to pro stát není ani moc výhodné a komplikuje to lidem život,“ uvedl dále předseda Svobodných.

Tomu ale zdaleka nejvíce vadí různé kvóty a omezení, které Brusel zavádí. Ty méně závažné, které se týkají prodeje potravinových výrobků či například žárovek, dovedou čeští podnikatelé chytře obejít. Za neštěstí, jež také značně provětrává naše peněženky, však považuje daně na biopaliva, uměle vytvořenou a drahou podporu fotovoltaických elektráren nebo třeba i limity na výrobu cukru a pěstování dobytka, jež poškodily naše zemědělce a v důsledku pak celou ekonomiku.

Horší než Merkelová je podle předsedy Svobodných „vítač“ Schulz

V druhé části besedy dal Petr Mach příležitost návštěvníkům mítinku, aby se vyjádřili k různým tématům. Mezi prvními tak padla otázka na to, jak se vedení EU může dále zachovat v otázce uprchlických kvót. „Mám pro vás všechny jednu dobrou a jednu špatnou zprávu. Angele Merkelové v Německu klesá podpora, ale tu získává ještě větší vítač uprchlíků, Martin Schulz. Takže po německých volbách můžeme zřejmě očekávat daleko větší tlak na to, aby se dodržovaly ty nesmyslné uprchlické kvóty. Protože nefungují, tak v rámci nich se k nám dostalo oficiálně asi 12 migrantů. Že je to naprosto zcestné rozhodnutí, dokazuje i aktivita nadačního fondu Generace 21, která k nám přivezla okolo 150 iráckých křesťanů, ale většina z nich potom buďto utekla do Německa, nebo se vrátila zpátky domů, protože mezi stylem života u nás a v arabských zemích je obrovský rozdíl. A my také neposkytujeme žádné velké sociální výhody jako Němci či Holanďané. To by Unie musela nechat ty uprchlíky nahnat do autobusu a pod eskortou je dovézt k nám a stejně by pak utekli,“ odpověděl Mach. K dalšímu dotazu ohledně možného členství Turecka v EU a zrušení vízové povinnosti pro Ankaru český europoslanec uvedl, že v tomto případě opět interpeloval Evropskou komisi, kdy se vyjádřil proti a chtěl vidět smlouvu, která řeší vízovou povinnost Turků. Opět ale nedostal žádnou odpověď, a proto se domnívá, že se jedná o nějakou tajnou, neoficiální dohodu.

Minulé vlády předaly naše banky do ciziny na „zlatém podnose“

V závěru besedy padla i otázka na vyhlídky naší ekonomiky do budoucna za současného stavu, kdy jsme se stali jen montovnou pro vyspělé západoevropské státy. Petr Mach nejprve za to kritizoval minulé vlády, které nevýhodně rozprodávaly státní majetek, zvláště pak naše banky. „Na zlatém podnose, za poměrně nízkou cenu a očištěné od špatných úvěrů, které si ponechal stát formou zřízení konsolidační agentury, postoupila i Zemanova vláda zahraničním investorům naše největší finanční ústavy. Z této doby nám také zůstala „tradice“ mnohdy nevýhodných investičních pobídek pro zahraniční firmy, které u nás zřizují pobočky na částečnou výrobu či kompletaci jednoduchých výrobků, kterou zvládají bez náročnějších technologických postupů i zaměstnanci bez vyššího vzdělání nebo praxe a dostávají za to pak poměrně nízkou mzdu. To je samozřejmě špatně a brzdí to někdy u nás i rozvoj domácího průmyslu a řemesel,“ zakončil besedu Petr Mach.


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jan Štěpán

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tak pozor: Projev Fialy nepobral ani koaliční partner. A je toho víc

14:04 Tak pozor: Projev Fialy nepobral ani koaliční partner. A je toho víc

Ve středu večer vystoupil s mimořádným projevem k občanům premiér české vlády Petr Fiala. Věnoval se…