Pochmurná vize globální společnosti: Korporace si prý chtějí přivlastnit i vodní zdroje

20.05.2013 18:21 | Zprávy

V řadě zemí se v posledních letech často objevují protesty proti novým asociálním zákonům, které zavádějí neoliberální vlády. Lidé se ptají, co proti tomu mohou efektivně dělat a jak se bránit. Stále častěji se - zatím až na malé výjimky výhradně v zahraničí - setkáváme i s tím, že občanské organizace a sociální hnutí využívají prvky mezinárodního práva a tvořivým způsobem je uplatňují v boji proti globálnímu kapitalismu. Jenže... Mají šanci uspět?

Pochmurná vize globální společnosti: Korporace si prý chtějí přivlastnit i vodní zdroje
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Protest proti globálnímu kapitalismu

Touto problematikou v širokých záběrech se zabývá kniha Marka Hrubce nazvaná Od zneuznání ke spravedlnosti aneb Kritická teorie globální společnosti a politiky. Kritizuje sociální, politické a kulturní zneuznání v prostředí globálního kapitalismu a analyzuje, jakým způsobem lidé usilují o spravedlnost od lokální roviny až po rovinu globální. Kniha, která vyšla na sklonku roku 2011, po delší době předkládá celkovou teorii společnosti a politiky od českého autora.

Mimo jiné rozebírá například ve svých tezích právo na vodu. Může se to zdát směšné v zemi jako je Česko, kde většině lidí připadá normální otočit kohoutkem a pouštět litry vody, která je v jiných místech tím nejvzácnějším artiklem. I proto dosavadní mezinárodní dohody o liberalizaci obchodu nesměly a nesmí dosud schopnost žádné země plně toto právo zmenšovat.

„Státy, smluvní strany, které jsou členy mezinárodních finančních institucí, zvláště Mezinárodního měnového fondu, Světové banky a regionálních rozvojových bank, by měly podnikat kroky, které zajistí, že na právo na vodu bude brán zřetel v rámci jejich politik poskytování půjček a jejich úvěrových politik a dalších mezinárodních opatření,“ připomíná autor Hrubec. Jenže...?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Důvěra

Myslíte, že lze věřit státu, když vidíme, jak jsou třeba politici úplatní nebo třeba se tu už měsíc řeší bitcoinová kauza? A k důvěře v soudy. Nemyslíte, že ji dost snižuje to, jak dlouho se kauzy vlečou? Třeba kauza Čapí hnízdo nebo třeba i Dozimetr. Kde je podle vás chyba? A divíte se, že pak důvě...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

CK Válek Reisen. Ministr zdravotnictví používá na privátní cesty diplomatický pas

14:47 CK Válek Reisen. Ministr zdravotnictví používá na privátní cesty diplomatický pas

KAUZA: Radiodiagnostik Vlastimil Válek je nejen úřadující místopředseda vlády Petra Fialy a ministr …