Pokrytecká a ulhaná jedovatost ČSSD... Andrej Babiš se nám hodně ostře vyjádřil k Chovancovi a k tomu, co bude s kvótami na migranty

31.05.2017 13:02

Ministr vnitra Milan Chovanec v rozhovoru pro Právo velmi ostře promluvil o otázkách migrace. Zejména o kvótách na uprchlíky, které Evropská unie v poslední době prosazuje čím dál ostřeji. Český ministr vnitra ovšem tomuto „nesmyslu“ a „Kocourkovu“ ustupovat odmítá a na rovinu říká, že i když ve vládním ANO zaznamenává názory v duchu „tak té EU vyhovme“, udělat to nemíní. A pro případ, že by byl přehlasován, zcela vážně hovoří o vlastní demisi. K prohlášení Chovance se nám ostře vyjádřil Andrej Babiš.

Pokrytecká a ulhaná jedovatost ČSSD... Andrej Babiš se nám hodně ostře vyjádřil k Chovancovi a k tomu, co bude s kvótami na migranty
Foto: Hans Štembera
Popisek: Milan Chovanec a Andrej Babiš
reklama

Chovanec na úvod připomněl, že i když eurokomisař pro migraci stále ostřeji útočí na ČR, Polsko i Maďarsko, které přerozdělování migrantů odmítají, evropští politici začínají našemu postoji dávat za pravdu. „Ale přerozdělovat si migranty v rámci Evropy a házet si je jako horký brambor je Kocourkov. A na tom se odmítám podílet,“ dodal.

Ministr říká, že jde pouze o jeho osobní názor, který ve vládě může být přehlasován. A nedá se to prý vyloučit, protože zejména z hnutí ANO začíná zaznívat, že bychom si měli přestat hrát na hrdiny a Evropské unii v jejích požadavcích vyhovět. „Pokud se to stane, já tohle dělat nebudu a půjdu pryč,“ říká odhodlaně ministr vnitra. Odmítá si vzít na triko, že bude suverénní země nucena brát si lidi bez jakékoliv prověrky.

Anketa

Máte rádi Bohuslava Sobotku?

3%
97%
hlasovalo: 11925 lidí

Chovanec je najednou hrdina...

ParlamentníListy.cz požádaly předsedu hnutí ANO Andreje Babiše o vyjádření k Chovancovým slovům. „Od začátku uprchlické krize odmítám vynucené kvóty a veřejně požaduju uzavření vnější schengenské hranice. Osobně jsem loni v létě německým politikům řekl, že Češi nechtějí bezbřehý multikulturalismus diktovaný z Bruselu. A od prvních měsíců taky kritizuju premiéra Sobotku a ministra vnitra Chovance, doma štěkají, ale v Bruselu mlčí. Proč? Protože neumí jazyk a nemají na to odvahu. Jedním z takových ustrašených českých štěků je i rozhovor ministra Chovance pro včerejší Právo. On je najednou hrdina, který do voleb nepřijme žádného migranta, i kdybychom měli platit sankce. A proč jenom do voleb, pak už ho to nezajímá? A co že se probudil tak pozdě? Samozřejmě, že jde o pokryteckou předvolební kampaň sociální demokracie,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz Andrej Babiš.

„Když jsem chtěl žalovat Evropskou komisi za její rozhodnutí s uprchlíky podobně jako třeba Slovensko, na vládě jsem byl ministry ze sociální demokracie přehlasován a v médiích vysmíván. Podobné to bylo, když jsem už v srpnu 2015 prohlásil, na co máme NATO, které mělo pomoci řešit uprchlickou krizi bojem s pašeráckými bandami tím, že by potápělo jejich prázdné lodě. Zase jsem si vysloužil jen posměch. Přitom pár měsíců nato už ale tuhle tezi převzali evropští lídři. Mimo jiné pan ministr Chovanec, který se nechá točit, jak chodí se zbraní v ruce, křičí, že změní naši Ústavu, a pasuje se před našimi lidmi jako jediný ochránce majitelů zbraní, by jim měl přiznat, že když se o celé věci jednalo v Bruselu, podcenil to. Na Radu ministrů nepřišel s žádným řešením, a protože neumí anglicky, nedokázal si pro svou pozici ani najít v Evropě spojence. Hlavně, že tady doma křičí. To je nám fakt platné,“ zlobí se Babiš.

To je typická sociální demokracie. Pokrytecká a ulhaná

„To je typická sociální demokracie. Pokrytecká a ulhaná. Proto mě od nich ani nepřekvapují jedovaté věty, že ‚někteří kolegové z ANO chtějí Evropě vyhovět‘. Nebudu se hádat, kdo co řekl a jak si to Chovanec interpretuje, když se mu to hodí. Chci mu jen znovu vzkázat, že hnutí ANO je od začátku lídrem protiimigrantské agendy. My na volby nečekali. My jasně říkáme a já za to byl mnohokrát médii kritizovaný, že uprchlíci ze Sýrie u nás nemají co dělat. Je to nesmysl. Nepatří sem, do naší kultury; a oni to dobře vědí a ani k nám nechtějí,“ říká Babiš.

„Sankce? Klidně je zaplatíme. Už před rokem jsem ve svém blogu psal, že se jich nebojím. Ale nemyslím si, že to musí dojít tak daleko. To je zase jen neznalost a teatrálnost ministra Chovance. Česká republika by hlavně měla tohle téma opět dostat na jednání Evropské rady, znovu to projednat a vysvětlit, že nutit nás do takové věci je nesmysl, který jasně a tvrdě odmítáme. Ano, háček to má. Musel by vyjednávat někdo, kdo se nebojí ozvat a mluví jazykem, kterému v Evropě někdo rozumí. Pro začátek by stačila třeba angličtina,“ uzavřel své vyjádření pro ParlamentníListy.cz Andrej Babiš.

Přijetí kvót je politickou sebevraždou

Chovanec v rozhovoru také řekl, že po třech letech dosavadní politiky by pro něj taková změna postoje ve směru přijetí kvót byla jednak politickou sebevraždou, ale především jde o Českou republiku. „Tu zemi nemůžeme přece rozvrátit,“ varuje.

„Já se tady tři roky něčemu bráním, tři roky dostávám přes držku v Evropě, poslouchám řeči o tom, že jsme divní Východoevropani, abychom se nakonec zlomili a vzali lidi jen proto, aby jich půlka zdrhla? A pak jsme si je házeli s Němci přes hranice další rok?“ U tohoto prý ministr Chovanec skutečně asistovat nehodlá.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Lukáš Petřík
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Umělci hladoví? Jak kteří. Ivo Mathé dostává od Hřibova magistrátu 15 tisíc za každé jednání, na kterém sedí. Radí, komu poslat granty za stovky milionů

4:40 Umělci hladoví? Jak kteří. Ivo Mathé dostává od Hřibova magistrátu 15 tisíc za každé jednání, na kterém sedí. Radí, komu poslat granty za stovky milionů

Komise pro udělování grantů hlavního města Prahy v oblasti kultury a umění, která je složená z exper…