Porodnice se ruší. Budou porodní domy. Za peníze?

23.11.2012 13:00

Roční průměr je zde 420 porodů. Limit VZP je minimum 500. Rokycanská nemocnice a její porodnická část je už řadu měsíců v ohrožení. Nesplňuje stanovenou hranici. Pouze početní.

Porodnice se ruší. Budou porodní domy. Za peníze?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Studentky lékařské fakulty

 O kvalitě, dostupnosti nebo názorech lidí – zaměstnanců i rodiček – ministerstvo zdravotnictví nechce údajně slyšet. Zadání je: rušit lůžka…


Maminky sem chtějí.  Pojišťovnu to však nezajímá


„Gynekologicko-porodnická společnost údajně navrhla toho hausnumero minimálních porodů a ministerstvo zdravotnictví i Všeobecná zdravotní pojišťovna na to bez dalšího zjišťování přistoupily,“ říká radní Plzeňského kraje pro oblast zdravotnictví Václav Šimánek. “Přitom porodnice je oblíbená i mezi maminkami z Plzně, má velmi dobré jméno a přece se má rušit.“ Ani dvě petice, které se podepisovaly na její podporu, zatím nic nezmohly – jedna z nich, která se nazývala  Nechci rodit na silnici a kterou podepsalo 10 000 lidí, z toho polovina z Rokycanska, vzbudila mimořádný ohlas i u naprostých laiků.


„To, že stále nevíme, co s námi bude, samozřejmě klid na oddělení nepřidává,“ říká ředitelka nemocnice Hana Perková. „Naštěstí většina personálu je z místa nebo blízkého okolí a i přes vyšší nabídku třeba z Plzně si spočítají, že dojížděním by ztratili nějaký čas a konec konců i peníze. Kompenzujeme jim to vysíláním na semináře a dalším vzděláváním, takže vidí určitou svoji perspektivu a kariérní růst, ale tento stav není udržitelný.“  „Máme tu rodičky z Plzeňska a zase některé budoucí maminky jezdí do Plzně nebo Hořovic. Tak to vždy bývalo a nikomu se to nezdálo špatné,“ doplňuje pro Parlamentniisty.cz hlavní sestra Marcela Krupičková. „ Jaké je lepší kritérium než úspěšnost porodů a oblíbenost u rodiček?“


Za vším hledej peníze


„Náklady na porodnice v malých nemocnicích jsou až poloviční, ale to pojišťovnu nezajímá,“ pokračuje dále radní Šimánek. „Stodskou nemocnici se nám po velkém úsilí podařilo zachránit, v Rokycanech je stav stále patový. Když Všeobecná zdravotní pojišťovna odmítne proplácet úkony, je jediné řešení – a to asi úplně poslední –  pokusit se najít partnera u jiné, menší pojišťovny. Oddělení zavřete poměrně snadno, ale znovu jej rozběhnout je strašně složité nejen organizačně, ale i finančně. Pokud by se v Rokycanech zrušilo gynekologicko-porodnické oddělení, je tu otevřena cesta k zrušení celé nemocnice. Pak se může dostat na přetřes třeba dětské oddělení a třeba i chirurgie – ostatně při některých zákrocích u žen by měl být v dosahu gynekolog. Myslím si, že se tak otvírá cesta k totálnímu zrušení nemocnice. Na  druhé  straně ale slyšíte záměr ministerstva zdravotnictví zřizovat porodní domy, které by však měly být v dostupnosti patnáct minut od nemocnice. Za tu dobu můžete tak přenést pacienta na nosítkách z oddělení na oddělení. Takže mi nikdo nenamluví, že za tím nejsou peníze a snaha o komercionalizaci.“


„Od doby iniciativ Děkujeme, odcházíme není složitějšího období,“ pokračuje dále ředitelka Hana Perková. „Napětí personálu je velké. Absolventi nejsou nadšeni, když s nimi uzavíráme jen krátkodobé smlouvy, ale co naděláme. Tato situace je ale dlouhodobě neudržitelná. „Zdá se mi, jako by se čekalo, jak dopadnou krajské volby,“ pokračuje Václav Šimánek. „Přesto, že argumentujeme   jak můžeme, že byť je to z Rokycan do Plzně relativně kousek, nemůže se všechno nakládat na fakultní nemocnici. Navíc je otázka, co je lepší – zda mít po ruce rutinéra, porodníka, který za rok odrodí stovku dětí nebo špičkového odborníka, který je ale připraven na problematické situace a na běžné porody nemá čas.“


Ve Stodě vyhráli. Zatím…


Boj o zachování nemocnice a gynekologicko-porodnického oddělení prozatím úspěšně vyhráli v městečku Stod nedaleko Plzně, ve směru na Domažlice či Tachov. Jak k tomu pro ParlamentníListy.cz řekl starosta města  Jiří Vlk, je to možná i proto, že je spádová pro Tachovsko, které nemá jako jedno z mála okresů v České republice vlastní lůžkové zařízení. „Samozřejmě jsme také tlačili na všechny možné instituce.  A víme, že musíme tento stav pořád hlídat, aby zas někoho v Praze nenapadlo záměr změnit.“ Jak nám řekla jedna mladá rodina – vypadá to, jakoby se rokycanská nemocnice někomu znelíbila a chtěl jí „mermomocí“ zlikvidovat. Nebo předat do soukromé péče či nějaké spřátelené realitce…?

 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Akce zakázána. Ne zrušena, zakázána. Dvojka Konečné terčem cenzury. Pátrali jsme

9:25 Akce zakázána. Ne zrušena, zakázána. Dvojka Konečné terčem cenzury. Pátrali jsme

Akce zakázána. Doslova. Plzeňsko je, zdá se, „průkopníkem“ praxe, kterou najdeme možná v padesátých …