Právní expert: Vyhláška, která umožnila obvinit Nečase, je jasně protiústavní

12.02.2014 19:45 | Zprávy

Bývalý premiér Petr Nečas mohl být obviněn z podplácení jen díky vyhlášce, která jakoby byla ušita na míru státním zástupcům. Poslanec Marek Benda dokonce podezírá olomoucké žalobce, že se na ní dohodli přes prezidenta Miloše Zemana s tehdejší ministryní spravedlnosti Marií Benešovou. Ale i právní expert Zdeněk Koudelka považuje vyhlášku v některých částech za protiústavní.

Právní expert: Vyhláška, která umožnila obvinit Nečase, je jasně protiústavní
Foto: Hans Štembera
Popisek: Expremiér Petr Nečas

Už jen ti největší právní fajnšmekři se orientují v kauze bývalých tří poslanců ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksy a Marka Šnajdra, kteří se měli nechat na přelomu let 2012 a 2013 uplatit funkcemi ve státních firmách od tehdejšího premiéra Petra Nečase výměnou za to, že se vzdají poslaneckých mandátů a umožní tak pokračování jím vedené vlády. Do případu už před časem vstoupil Nejvyšší soud, který stíhání tří exposlanců za přijetí úplatku zakázal s poukazem na jejich imunitu.

Nezakázal však stíhání Petra Nečase, a tak ani příliš nepřekvapila úterní informace, že se Vrchní státní zastupitelství v Olomouci rozhodlo obvinit bývalého předsedu vlády i ODS z podplácení, konkrétně z toho, že se měl „účastnit na nabídnutí i poskytnutí neoprávněné osobní výhody“. Paradoxně ti, kterým měl výhody nabízet, požadují od státu náhradu škody ve výši 12 milionů, především za morální újmu, kvůli níž mají znemožněnu další politickou kariéru, a také za více než měsíční vazbu.

Vznést obvinění proti Nečasovi umožnila až letošní vyhláška

Ani ne o čtyřiadvacet hodin později vnáší do kauzy další pozoruhodnost Nečasova ODS. Poukazuje totiž na to, že ke stíhání expremiéra mohlo dojít jen díky vyhlášce Ministerstva spravedlnosti z 2. ledna tohoto roku, která upravuje příslušnost a pravomoci vrchních státních zastupitelství. Tato vyhláška, kterou podepsala tehdejší šéfka rezortu Marie Benešová, podle poslanců ODS umožnila, aby se případ řešil v Olomouci a ne v Praze, kam by správně patřil a kde by byl podle Nečasových spolustraníků jistě zamítnut.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Souček odepsán. „Ale pak nesmí v ČT nastat toto.“ Diváky by mělo zajímat

4:40 Souček odepsán. „Ale pak nesmí v ČT nastat toto.“ Diváky by mělo zajímat

Členové Rady ČT mají na svém úterním jednání v programu zabývat se odvoláním generálního ředitele Ja…