O mediálním pokrytí uprchlické krize v Česku a Německu přišli diskutovat novinář Respektu Tomáš Lindner, bývalá korespondentka Newsweek Česko v Berlíně Pavla Francová, korespondent Sächsische Zeitung v ČR Steffen Neumann a vedoucí německé redakce Českého rozhlasu Till Janzer.
Diskutující se shodli na tom, že německá média zkraje uprchlické krize informovala o problematice jednostranně – novináři při pokrývání tématu razili „vítací“ politiku kancléřky Angely Merkelové. Převládající optimismus se začal drolit zhruba na přelomu října a listopadu, k definitivnímu obratu došlo po silvestrovských sexuálních útocích na ženy. Od té doby se v německých médiích objevují i negativní skutečnosti, které činí debatu o uprchlících různorodější.
Na české straně je situace trochu jiná. Neumann vypozoroval, že naše média přináší hlavně špatné zprávy o uprchlících, což občas vytváří kuriózní situace. „Moldava je bez uprchlíků, brzy o ně přijde i Cínovec,“ slavnostně hlásal v listopadu na titulní straně teplický deník. „Říkal jsem si aha… v Moldavě ale nikdy uprchlíci nebyli,“ podotkl k tomu novinář.
Dle Neumanna se jedná o reakci na odchod několika desítek uprchlíků z Blízkého východu, kteří byli ubytovaní v budovách na hranicích, v nichž dříve sídlili němečtí celníci. Uprchlíky měli možnost poznat i Češi, protože migranti chodili nakupovat na českou stranu, kam to měli nejblíže. Často je ale naháněli policisté, protože uprchlíci přecházeli hranice nelegálně a Češi jejich pohyb hlásili. V Moldavě prý uprchlické téma hodně rezonovalo, a tak se není co divit, že teplický deník přinesl titulek, v němž obyvatelům oznamuje, že už se s migranty potýkat nebudou. Zatímco Moldavané si nejspíše oddechli, uprchlíci si místo oblíbili, a dokonce prý stávkovali, když je chtěli přesunout jinam.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lucie Štěchová