Primátor odjel z města a karlovarští politici předvedli zákulisní "boj o koryta"

5. 2. 2012 21:55

Mráz udeřil i na největší české lázně. V městě, kde se traduje, že zde obyvatele zima díky horkým pramenům a příznačně pojmenované řece Teplá příliš netrápí, se lidé v největších mrazech ocitli kvůli havárii teplárny bez tepla a teplé vody. Navíc totálně zamrzla jednání o nové koalici.

Primátor odjel z města a karlovarští politici předvedli zákulisní "boj o koryta"
Foto: archiv města
Popisek: Primátor Karlových Varů Petr Kulhánek

Karlovaráky tentokrát potěšilo, že mrzli i zaměstnanci magistrátu a tajně doufali, že se proto podaří závadu brzy odstranit. Většina ale společně drkotala zuby celý den. Jediné, co je mohlo rozehřát, či doslova dopálit, byla další várka politických přestřelek, které se každý den objevují hned zrána v novinách. V městě již víc než půl roku trvá politický pat.

Komu je špatně?

Primátor Petr Kulhánek (KOA) sice zatím nechává svoji slibovanou rezignaci ve svém kufříku a veřejnost uklidňuje, že jednání o nové koalici jsou „odblokována“. Jen co ale vytáhl paty z města, aby si jel zalyžovat, odstartovalo nové kolo hádek mezi potencionálními partnery, především z ODS a nově vzniklého Karlovarského zastupitelského klubu. Proč, vysvětlil ParlamentnímListům.cz předseda karlovarské ODS Jiří Vaněček: “Při hlubším zamyšlením nad tím,co se několik měsíců děje, může být některým pozorovatelům i aktérům dost špatně. Hlavní posun, ke kterému došlo v minulém týdnu, bylo přehodnocení postoje KZK a to, že je připraven vstoupit do koalice s ODS. Nemá to však být zadarmo. Jedna podmínka je zástupná a sice, že ze sestavy navržené ODS do rady města, není znovu po měsíci akceptovatelný zastupitel Donth. Druhá zásadní podmínka je, že za zlomení odporu části členů KZK vůči ODS požadují zřízení dalšího uvolněného náměstka.“

Náměstek za milion? 

Vaněček ParlamentnímListům.cz také spočítal, co takový požadavek vlastně obnáší: “Z úhlavních nepřátel se můžou stát přátelé a to pod vidinou šedesátitisícového platu, za virtuálně zřízenou pozici náměstka. Nevím, kam zmizely proklamace o úsporném politickém aparátu. Zřízení nového placeného náměstka považuji už za vrchol pokrytectví. Vyléčit odpor členů O co jim jde?! a naší bývalé členky klubu, zřízením nepotřebného náměstka, který zatíží městkou kasu i s odvody téměř miliónem korun ročně, považuji pouze za pokus,  u kterého snad nikdo nepředpokládá, že jej ODS bude chtít být.“

O co jim jde?

Na Vaněčkovo  obvinění reagoval lídr hnutí O co jim jde?! a člen KZK Otmar Homolka: „Ve snaze vyjít svým dosavadním partnerům vstříc jsme začali jednat o možné společné koalici s ODS. Jistě ale každý pochopí, že pokud bychom v této koalici hráli páté housle (konkrétně, že bychom velice těžko prosazovali zásady, se kterými jsme šli do voleb - řešení kauz, organizační změny,  odchod zkompromitovaných atd.), ztrácí pro nás účast ve vedení města smysl. Navíc bychom zklamali ty Karlovaráky, kteří věří, že politika se dá dělat čestným a průhledným způsobem. Proto je pro nás určující, za jakých podmínek do eventuelní široké koalice vstoupit. Někomu se to může jevit jako boj o koryta, což se nedivím, ale nebojte se, pravda stejně vždy nakonec vyjde najevo. Pro nás není problém si zachovat tvář a v klidu odejít do opozice. Naopak, zachování vlastní tváře je to poslední, s čím bychom hazardovali,“ vysvětlil Homolka ParlamentnímListům.cz.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Hana Čechová

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vyhladovět Senát, navrhl Zeman. Kubera pro PL odpovídá... Čtěte sami

11:10 Vyhladovět Senát, navrhl Zeman. Kubera pro PL odpovídá... Čtěte sami

Vyhladovět Senát, který by se poté sám rozpustil, jak navrhuje prezident? Podle předsedy Senátu Jaro…