K možným důvodům pro bleskové odvolání ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila se přidává i jeho úmysl prosadit zrušení obou vrchních státních zastupitelství a zřízení speciálního týmu protikorupčních žalobců. Podle deníku Právo byla totiž významná část ODS včetně jejího předsedy, premiéra Petra Nečase, proti a Pospíšil nechtěl ustoupit. Vadilo jim, že by nejvyšší žalobce měl až příliš velkou moc a že k nejcitlivějším informacím z korupčních kauz by měla přístup jen velmi úzká skupina specializovaných vybraných žalobců.
Pospíšil se původně se spolustraníky dohodl, že návrh připravovaného zákona bude prozatím obsahovat obě varianty – tedy jak radikální změnu, tak zachování stávajícího stavu. Jenže pouhý den před svým odvoláním přinesl ministr návrh zákona na vládní protikorupční výbor a výsledek jednání byl jednoznačný: zákon ve finální verzi návrh na zrušení vrchních státních zastupitelství i zřízení speciálního protikorupčního útvaru obsahovat má.
Zrušení vrchních státních zastupitelství podporovala TOP 09
Podle legislativního experta TOP 09 a STAN Stanislava Polčáka se o záměru vytvořit standardní soustavu nejen státních zastupitelství, ale i soudů, dohadovali zástupci koaličních stran i ČSSD už na začátku volebního období. „Byl to dlouhodobě plánovaný krok, protože u unitárního státu je čtyřstupňová soustava velmi neobvyklá,“ říká pro ParlamentníListy.cz Stanislav Polčák.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník