První dáma sametu: Klaus a Zeman jedno jsou. Opět stojíme na křižovatce

16.11.2012 6:21 | Zprávy

SERIÁL: TVÁŘE SAMETU Generace úctyhodných lidí odchází. Iniciativa Děkujeme, odejděte! byla prvním výkřikem nespokojené veřejnosti po revoluci. Vše jde stále od deseti k pěti, ale hesla Jiřího Dientsbiera staršího, že optimismus je nejlepší strategie, se stále drží. První dáma sametu Monika MacDonagh Pajerová podává ženský pohled na věc. Tehdy byla studentkou, dnes je kantorkou na University of New York v Praze.

První dáma sametu: Klaus a Zeman jedno jsou. Opět stojíme na křižovatce
Foto: hns
Popisek: Studetská vůdkyně Monika Pajerová

Jak s odstupem let vzpomínáte na 17. listopad 1989 a následnou výzvu Děkujeme, odejděte!? Nemáte z toho všeho pocit nenaplněných ideálů?

Na pátek 17. listopadu 1989 vzpomínám s dojetím a hrdostí. Získat povolení studentského shromáždění od komunistických úřadů poprvé od roku 1969, přesvědčit kolegy vysokoškoláky, že se nemají bát a měli by přijít, zajistit organizačně a technicky Albertov, Vyšehrad a trasu do centra Prahy, udržet to ohromné množství lidí pohromadě a zachovat klid tváří v tvář ozbrojencům v tom kotli na Národní, to bylo těžké. Ještě těžší pak bylo přijmout odpovědnost za to, co se ten večer stalo. Do čelného střetu s tehdejším režimem jsme se dostali dřív, než jsme plánovali a spustit okupační stávku všech vysokých škol přes víkend byl velký nápor na nervy i pro nás. Výzvu Děkujeme, odejděte! vnímám s odstupem času jako první výkřik nespokojené veřejnosti deset let po revoluci.

Vězeli jsme až po krk v opoziční smlouvě, pánové Zeman a Klaus se chovali výsměšně vědomi si své neomezené moci, propojovala se nová garnitura politická a ekonomická a lidé tomu jen bezmocně přihlíželi. My studentští vůdci jsme tehdy vyslovili to, co cítili mnozí. Tedy, že chceme žít v normální demokratické zemi, kde někdo drží pozice a jiný ho z opozice kontroluje, a jedině volič rozhoduje, kdy se vystřídají. Chceme svobodná média a přístup k informacím.

Už nejsme děti a ještě nejsme poslušné ovce. Co se týče ideálů, můj první šéf Jiří Dienstbier starší říkával, že optimismus je životní strategie a toho se držím. Ideál je pohyblivý cíl, nikdy ho člověk netrefí úplně, celým svým životem se však o jeho splnění může stále snažit. Můj irský manžel je původním povoláním historik a často mi říká, že nejen my tehdejší studenti, ale všichni, kteří se podíleli na revoluci roku 1989, by měli být spokojenější s tím, čeho jsme dosáhli. Protože přes všechny problémy žijeme ve skutečné demokracii a lidé mohou dosáhnout změny, když si ji budou přát.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pod šéfem hasičů Vlčkem se kýve židle

17:31 Pod šéfem hasičů Vlčkem se kýve židle

Vladimír Vlček je od roku 2021 generálním ředitelem Hasičského záchranného sboru České republiky. A …