„Státní vyznamení? Nikoli, cítil bych se tam mezi těmi stařečky, co si to zaslouží zcela nepochybně víc než já, hloupě. Patří to lidem za osobní statečnost, lidem, kteří strávili třeba i víc než deset let v komunistických lágrech – ne mně. Pro mě je vyznamenání to, když mi pošle fotku babička nebo matka dítěte, které chtěla odložit a které jsem to třeba rozmluvil. A ona je nyní šťastná, že ho má,“ říká pro ParlamentníListy.cz zakladatel babyboxů v Česku. Reagoval tak na fakt, že už byl dvakrát navržen na státní vyznamenání.
Od doby, kdy se v pražském GynCentru v Hloubětíně (slaví letos 20 let od svého založení) otevřel první babybox u nás, přitom už uběhlo sedm let. V současné době je v řadě měst po celé republice už babyboxů 50, naději na lepší život daly tyto schránky celkem 74 dětem.
Nemluvme jen o mně, bez statečnosti lékařů by babyboxy asi nebyly
Jak však Hess konstatuje, byl by nerad, aby se mluvilo v souvislosti s babyboxy jen o jeho jménu. Kdyby totiž prý před sedmi lety neprokázali velký díl statečnosti také lékaři Petr Pícha a Zdeněk Mayer, dost možná by babyboxy u nás vůbec nebyly.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová