Rozdělili jste si miliardy. Hornický odborář se nepěkně vypořádal s Bakalou

30.01.2014 8:18

Podnikatel Zdeněk Bakala si raději s dalšími akcionáři OKD rozdělil miliardové zisky, než aby se připravil na horší časy. To podle předsedy hornických odborů Jana Sábela mělo zásadní vliv na dnešní stav firmy. Okolnosti prodeje dolů, včetně role premiéra Bohuslava Sobotky, proto prý mají poněkud jiný význam.

Rozdělili jste si miliardy. Hornický odborář se nepěkně vypořádal s Bakalou
Foto: Daniela Černá
Popisek: Terčem kritiky během loňských protestů horníků v Ostravě byl zejména spoluvlastník OKD Zdeněk Bakala

Vláda Stanislava Grosse prodala v září 2004 menšinový podíl v OKD společnosti Karbon Invest za 4,1 miliardy korun. Ministrem financí zodpovědným za prodej 45,88 procenta akcií byl právě nyní nastupující premiér Bohuslav Sobotka. Podle něj tehdy vláda postupovala podle pokynů Fondu národního majetku a Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Cena vycházela z posudků těchto úřadů.

Protikorupční policie předpokládá, že stát své akcie prodal příliš lacině, čímž se měl připravit o 3,4 miliardy korun. Sobotkovu pozici proto mohou ohrozit výslechy předvolaných aktérů privatizace, především jde o dva úředníky Fondu národního majetku a znalce. Ten je stíhán za podhodnocení posudku a úředníci za jeho přijetí. Pokud by se potvrdilo, že Sobotka o problémech s oceněním před privatizací věděl, vyšetřování by se v budoucnu mohlo týkat i jeho. „V době privatizace nebyl posudek zpochybněn. My jsme neměli žádné informace ani signály, že by znalec neodvedl práci dobře," tvrdí Sobotka.

Bakala si měl udělat rezervy

„Všichni se starají jen o Sobotku nebo cenu, ale nikoho nenapadne se podívat na zisky OKD. Při privatizaci v roce 2004 byl zisk 6, 2 miliardy korun. V roce 2005 8,6 miliardy korun, v roce 2008 to bylo dokonce 12 miliard. Akciová společnost OKD tak byla de facto zaplacena jen ze zisku za rok 2004,“ upozornil ParlamentníListy.cz Sábel s tím, že do roku 2003 byl zisk téměř na nule.

„Můj názor je zcela jednoznačný. Pan Bakala se měl starat o firmu po celou dobu, měl si udělat finanční rezervy. Není možné, aby si spolu s dalšími akcionáři vzal dividendy ve výši třiceti miliard korun a použil je pro svůj osobní prospěch. A pak se dostává do situace, kdy se hovoří o tom, že Důl Paskov nemá zisk,“ doplnil Sábel.

Rozhodne nová vláda

Právě o osudu Dolu Paskov, v němž pracuje na tři tisíce lidí, má rozhodnout nová vláda. Do konce března by mělo být jasné, zda důl skončí už na přelomu tohoto a příštího roku, nebo šachty stát převezme.

„Minulý týden jsem jednal s budoucím ministrem panem Mládkem. Ptal jsem se ho, jaký je jeho názor na řešení Paskova a vůbec budoucnosti OKD, ale nedokázal mi odpovědět na to, jak se k tomu vláda a on jako ministr postaví. Zatím je předčasné hovořit o tom, jaké stanovisko vláda zaujme,“ řekl dále Sábel. Osobně se ale domnívá, že stát bude chtít situaci řešit odkupem po roce 2016.

OKD vede od ledna Američan Dale Ekmark. Ve funkci nahradil dosavadního ředitele Jána Fabiána. Zdeněk Bakala je zhruba polovičním vlastníkem firmy BXR, která drží 2/3 akcií v NWR, což je mateřská společnost OKD. Bakala má tak v OKD zhruba třetinový podíl. V posledních letech se NWR potýká s poklesem cen černého uhlí na trhu. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Petr Kupka

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Holčičko, s tebou si poradím? Uvnitř ČSSD panuje stále neklid. Přibyl další důvod

13:15 Holčičko, s tebou si poradím? Uvnitř ČSSD panuje stále neklid. Přibyl další důvod

Bouřlivou situaci uvnitř sociální demokracie znovu rozvířila nominace Jany Maláčové na ministerský p…