Samková znovu na scéně. Vypráví o polistopadovém vývoji, Babišovi i starých kádrech

15.07.2014 18:25 | Zprávy

Advokátka Klára Samková napsala pro ParlamentníListy.cz úvahu o polistopadovém vývoji a nástupu starých kádrů do ekonomického i politického vedení země. Připomíná, že tato provázanost byla už před revolucí v devětaosmdesátém roce. Své o tom, dle jejího mínění, ví nejen Andrej Babiš, ale třeba také europoslanec Pavel Telička. Na závěr uvádí, že naši zemi nezachrání ani staré struktury. Text byl redakčně upraven a krácen.

Samková znovu na scéně. Vypráví o polistopadovém vývoji, Babišovi i starých kádrech
Foto: Hans Štembera
Popisek: Advokátka Klára Samková

Hned v úvodu Klára Samková upozorňuje, že se v souvislosti s nedávným rozsudkem bratislavského soudu, který určil, že Andrej Babiš nebyl vědomým spolupracovníkem komunistické Státní bezpečnosti, vyrojila řada článků, jak to vlastně s tím estébáctvím bylo. Dle jejího názoru se nejblíže trefili Tomáš Pergler a Jan Hrbáček, když v posledním červnovém čísle časopisu Euro zveřejnili článek s názvem Spor Babiš vyhrál, ale estébáci mu jsou stále nablízku. Autoři analyzovali situaci a ptají se, proč Andrej Babiš dosazuje na klíčové pozice Agrofertu lidi, kteří byli s minulým režimem a StB jednoznačně spojeni. Po stejných kádrech sáhl i při budování svého hnutí ANO. Nejviditelnější je to na osobě předsedkyně pražské regionální organizace Radmile Kleslové. Ta se údajně krátce před sametovou revolucí školila na tajnou špionáž v zahraničí.

Babiš si stáhl staré kádry nejdříve do byznysu, a později do politiky

„Nepochybuji, že takovýchto lidí spjatých přímo s komunistickým režimem je v řadách Andreje Babiše nepoměrně více. Ostatně jedním z dalších je i lídr eurokandidátky hnutí ANO a nynější europoslanec Pavel Telička. Z veškerého konání Andreje Babiše je zřejmé, že si staré kádry stáhl k sobě do byznysu a posléze je nasadil do politiky. Zapomeňte na to, že by se v osmdesátých letech někdo zajímal o ideologii. Stranická struktura tehdy vytvořila především ekonomickou síť vztahů, do níž byli inkorporováni i vedoucí pracovníci státních podniků,“ připomíná Samková.

Na určitá místa se dle jejího tvrzení bez stranické průkazky prostě nebylo možné dostat. V podnicích zahraničního obchodu bylo naprosto nemyslitelné, aby vyjíždějící pracovníci nereportovali StB. Byla to součást jejich práce. Na tato místa se dostávaly již jen osvědčené kádry pevně zakotvené v sociální síti dalších soudružských kádrů. S nimi byli svázáni ekonomickými pouty dvojího druhu. Jednak soudruzi pracovali pro podniky, které je do zahraničí vyslaly, ale dále si k tomu přimotali různé soukromé kšefty. Tyto dvě sféry byly tak propleteny, že je nebylo možno oddělit.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: fif

Jiří Vosecký byl položen dotaz

Jak jste spokojen s vyšetřováním bitcoinové kauzy?

A je pravda, že jste jako senátoři chtěli po nové ministryni dokumenty jako je soudní rozhodnutí, e-maily úředníků a zápisy ze schůzek a komunikaci s advokátem Tomáše Jiřikovského, a že vám je nedodala? Jak na vás nejen samotná kauza, ale hlavně celé vyšetřování působí? Já moc nevěřím tomu, že se d...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Temný skandál kolem armády prý hasili Fiala, Rakušan i Černochová

9:54 Temný skandál kolem armády prý hasili Fiala, Rakušan i Černochová

Vzniká potichu v rámci velení české armády „soukromá“ tajná služba sloužící náčelníkovi generálního …