Vliv lidí mimo politiku na rozhodování o veřejných záležitostech můžet nabýt až obludných rozměrů, jak naznačují zveřejněné přepisy odposlechů mezi pražským exprimátorem Pavlem Bémem a lobbistou Romanem Janouškem. Z následných vyjádření bývalého prvního muže Prahy vyplynulo, že na rozhovorech nic závadného nevidí, protože Janouškovi podobných lobbistů jsou v zemi tisíce.
„Bylo by dobré dát alespoň nějaké limity, aby lidé, kteří mají problémy například se slušností, morálkou či etikou, měli alespoň nějaké vodítko. Věci by mohlo prospět, aby se alespoň řeklo, co je nemravné, když to nevědí tito lidé sami. Aby pak nemohli operovat tím, že na tom nevidí nic divného nebo že jim to připadalo normální,“ říká pro ParlamentníListy.cz předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.
Vše k tématu Janouškovy odposlechy
U nás se lobbing dostal na úroveň orientálních zemí
Šéf lidovců připomíná, jak často se mluvilo o tom, že by měl být lobbing nějakým způsobem definován. „Ale zatím na to nemáme žádné pravidlo. Na druhou stranu se domnívám, že máme zákonů dost. Přece něco jako slušnost nebo přiměřenost se do zákona snad ani dávat nemusí. To by mělo být samozřejmostí. To znamená: lobbovat by mělo být určitě nadále možné, nevidím na tom nic špatného,“ myslí si Bělobrádek.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník