Seznam Rathových hříchů je delší. ČSSD o nich prý věděla

25.05.2012 16:16 | Zprávy

Europoslance, člena regionální rady středočeské ODS a bývalého starostu středočeské obce Lysá nad Labem Hynka Fajmona korupční aféra středočeského hejtmana Davida Ratha příliš nepřekvapila. Podle Fajmona, který se stále zajímá o komunální a regionální politiku, se Rath při svém působení v hejtmanské funkci často pohyboval na hraně zákona a zneužíval svých pravomocí. Středočeská ČSSD má za to odpovědnost, protože to, že Rath dělá věci nestandardně, věděla, a přesto mu to umožnila a nic proti tomu nedělala.

Seznam Rathových hříchů je delší. ČSSD o nich prý věděla
Foto: Hans Štembera
Popisek: David Rath a Richard Dolejš

„Mně ta situace s tou korupční aférou příliš nepřekvapila. Spíše jsem to považoval za nějaký výsledek jeho dlouhodobého fungování. David Rath ve funkci hejtmana Středočeského kraje působil velmi nestandardně, a to i ve srovnání se všemi ostatními hejtmany za ČSSD,“ řekl ParlamentnímListům.cz Fajmon.

Gubernátor: Máte starostu z ODS? Městu nepodepíšu dotaci

A uvedl několik příkladů, kdy se měl David Rath chovat nestandardně. Šlo podle něho především o rozdělování dotací z fondů EU, ale i z krajského rozpočtu pro jednotlivá města a obce. „Pravidelně a systematicky házel klacky pod nohy těm městům a obcím, které měly ve svém čele starostu z ODS nebo nějaké jiné strany, než je ČSSD. To dělal naprosto záměrně, cílevědomě například v případě Mladé Boleslavi, v případě Slaného či Kladna, ale i dalších obcí v kraji,“ připomíná Fajmon.

Jako poslanec Evropského parlamentu musel Fajmon jednu věc pomáhat řešit v Bruselu: „Na základě stížnosti starosty města Slané jsem několikrát interpeloval Evropskou komisi. Město mělo obdržet eurodotaci z regionálního operačního programu, splnilo všechny náležitosti, ale hejtman přidělení dotace blokoval. Nemocnice ve Slaném řádně splnila podmínky a měla dostat dotaci ve výši asi 35 milionů korun, ale on jako předseda Regionální rady regionu soudržnosti Střední Čechy rok a půl odmítal tuto dotaci podepsat a tím blokoval realizaci té akce. Já jsem interpeloval Evropskou komisi a té se podařilo donutit Ratha, aby to podepsal, tím, že pohrozila, že zastaví čerpání celého toho programu.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Temný skandál kolem armády prý hasili Fiala, Rakušan i Černochová

9:54 Temný skandál kolem armády prý hasili Fiala, Rakušan i Černochová

Vzniká potichu v rámci velení české armády „soukromá“ tajná služba sloužící náčelníkovi generálního …