Snad se politici zamyslí nad svými kroky, řekl „atentátník“ Vondrouš u soudu

06.06.2013 17:30 | Zprávy

REPORTÁŽ Byl to krásný slavnostní den, 28. září 2012. Ve znamení státního svátku, den svatého Václava. Nejvýše postavený Václav v zemi, prezident Klaus, přijel do Chrastavy, kde slavnostně otevírali most spojující levý a pravý břeh Jeřice. Říčky, která se dva roky před tím rozvodnila a způsobila městu velké škody. Hrála cimbálovka, prezident se usmíval a procházel davem lidí, kteří ho chtěli pozdravit. Jeden muž oblečený v maskáčích však přišel s jiným úmyslem.

Snad se politici zamyslí nad svými kroky, řekl „atentátník“ Vondrouš u soudu
Foto: hns
Popisek: Prezident Klaus a útočník Vondrouš, ilustrační koláž

Přistoupil k prezidentovi, přiložil k jeho rameni kuličkovou pistoli a za němého přihlížení ochranky stiskl několikrát spoušť. Ve čtvrtek 6. června ráno začal tento případ projednávat liberecký soud. Střelci Pavlu Vondroušovi hrozilo až šest let vězení.

Ke všeobecnému překvapení hned ten samý den odpoledne kolem druhé hodiny padl rozsudek. Vondrouš dostal podmínku s ročním odkladem za výtržnictví. Obhájce Jiří Vyvadil, který celý den pronášel silné a nedůvěřivé výroky na adresu soudu, byl nakonec spokojen. „Jedná se o vyvážené rozhodnutí, vzdáváme se odvolání,“ pronesl po vyhlášení rozsudku.

Airsoftová pistolka není nebezpečná, říká obhájce

Vraťme se však na začátek do ranních hodin 6. června. Do začátku soudu zbývá několik minut. Na chodbě před soudní síní sedí obžalovaný Vondrouš se svým obhájcem Jiřím Vyvadilem. Ten si začíná povídat s okolostojícími novináři. Vysvětluje, že podle jeho názoru airsoftová pistole, kterou Vondrouš použil, není vůbec nebezpečná. „Je to pouze kopie, sám jsem si našel na internetu spoustu klubů, které je používají a střílejí po sobě. Pokud by byl můj klient odsouzen, tak co s dvaceti tisíci lidmi, kteří si s těmito pistolemi hrajou,“ říkal. „Má desetinásobně nižší účinnost než standardní vzduchovka,“ upozornil.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Mgr. Petr Macinka byl položen dotaz

Proč vás, potažmo nás má v Bruselu zastupovat nějaký Slovák?

To to pěkně začíná. Proč jste si toho na sebe nabral tolik, když to evidentně nezvládáte? A kdy už to rozseknete s tím Turkem? Nebylo by nejjednodušší, kdybyste místo něj nominovali prostě někoho jiného?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Další šmírování internetu Armádou ČR? „Práce pro novou vládu“

4:44 Další šmírování internetu Armádou ČR? „Práce pro novou vládu“

Poslanec ANO Pavel Růžička upozornil, že Armáda ČR pořídila další software pro prolamování hesel a h…