Na lavici obžalovaných usedli Jiří Diviš, Marek Čmejla a Petr Kraus. Všichni na konci devadesátých let působili ve vedení Mostecké uhelné a podíleli se na jejím prodeji. Podle serveru iHNed.cz měl mít v převodu klíčovou roli Diviš, který měl podle obžaloby řídit mezinárodní bankovní převody, na jejichž základě manažeři vyvedli z firmy tři miliardy korun, za které následně nakoupili polovinu akcií Mostecké.
Další obžalovaní u procesu chyběli. Jednalo se o Antonína Koláčka, v té době předsedu představenstva MUS a jednoho z nejbohatších Čechů. Chyběl rovněž Oldřich Klimecký, také člen vedení. A samozřejmě Luboš Měkota, někdejší horník, který měl být mozkem celého prodeje. Jeden z nejbohatších Čechů nedávno zemřel přímo na golfovém hřišti.
Bedlivě sledovaný proces ve švýcarské Bellinzoně se přiostřil hned druhý den, když advokáti obžalovaných zpochybnili účast společnosti Czech Coal Services v pozici poškozeného. Zástupci této společnosti podle nich o všem věděli.
Společnost Czech Coal Services je právní nástupkyní společnosti Mostecká uhelná. Vloni se připojila k žalobě švýcarské prokuratury, neboť se cítila jednáním manažerů poškozena. V této firmě drží podle Hospodářských novin polovinu akcií současný vlastník mosteckých dolů Pavel Tykač a druhou pak podnikatelé Vasil Bobela a Petr Pudil. Ti oba přitom v Mostecké působili již v době, kdy ji řídili obžalovaní.
Podle nich navíc oba o všech krocích vedení věděli a nic proti nim nenamítali, takže je velmi podivné, že se za ně nyní domáhají odškodnění. „Bobela a Pudil o všem věděli a na nákupu akcií MUS a jejich pozdějším prodeji vydělali vysoké částky. Nechápeme, jak mohou sedět vedle obžaloby jako poškozená strana, to je snad žert,“ rozčiloval se podle MF DNES advokát Jiřího Diviše.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo