Stíhejte rovnou celou vládu, hájí Kalousek svou Parkanovou. Tu chce policie

13.06.2012 11:20

Místopředsedkyni sněmovny Vlastě Parkanové hrozí trestní stíhání. Policie ji podezírá z nezákonného jednání v souvislosti s nákupem armádních letounů CASA a už požádala Poslaneckou sněmovnu o její vydání. Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek pro ParlamentníListy.cz potvrdil, že má podobné informace. V tom případě prý ale musí být vydána celá vláda, dodal. Parkanová podle něj o zakázce nerozhodovala.

Stíhejte rovnou celou vládu, hájí Kalousek svou Parkanovou. Tu chce policie
Foto: top09.cz
Popisek: Vlasta Parkanová

Velké potíže zřejmě čekají místopředsedkyni Poslanecké sněmovny Vlastu Parkanovou. Policie dospěla k závěru, že je podezřelá z nezákonného jednání v souvislosti s nákupem armádních letounů CASA. Detektivové protikorupční služby proto chtějí Parkanovou obvinit.

Zatím jedinou reakci, na kterou se Vlasta Parkanová vzmohla, je: "Jsem v šoku," reagovala pro server iDnes.cz. Později dodala, že její svědomí je čisté a případné obvinění zcela absurdní.

Vše o letounech CASA ZDE

Únik z policie chci potrestat

Předsedkyně dolní komory Miroslava Němcová dopoledne potvrdila, že očekává žádost policie o vydání některého ze zákonodárců. Naproti tomu mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej nicméně uvedl, že žádost o vydání Vlasty Parkanové policie nedala.  

Němcová v té souvislosti ještě dopoledne podotkla, že jméno, o koho hodlá žádat, jí policie nesdělila. "Pokud se ale potvrdí zpráva médií, že se jedná o Vlastu Parkanovou, tak jde o další únik informací od policie a budu žádat vyšetření a potrestání," konstatovala. Po poledni už měla jasno. Na jejím stole skutečně přistála žádost o vydání Vlasty Parkanové trestnímu stíhání.

"Policie doručila žádost do Poslanecké sněmovny dnes ve 12:58. Tuto žádost jsem okamžitě předala předsedovi mandátového a imunitního výboru," řekla Němcová podle ČTK. Výbor nyní žádost projedná a vydá poslancům své doporučení.

Když Parkanovou, pak všechny

Anketa

Je Vlasta Parkanová vinná?

92%
8%
hlasovalo: 10278 lidí
"Možné obvinění spolustranice pokládá za naprosto absurdní ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. "O zakázce na letouny Casa nerozhodovala Vlasta Parkanová, ale celá vláda, a jednala o zakázce hned třikrát," uvedl pro ParlamentníListy.cz.

"Takže pokud k tomu skutečně dojde, pak předpokládám, že v logice věci přijde žádost o vydání celé vlády, jinak mi to logiku skutečně nedává," uzavřel Miroslav Kalousek.

O pořízení čtyř dopravních letounů CASA rozhodla vláda premiéra Mirka Topolánka, v níž byla Vlasta Parkanová ministryní obrany, 20. dubna 2009. V té době patřila k nejpopulárnějším politikům. Při rozhodování o nákupu letounů CASA už vláda dosluhovala, koncem března jí totiž sněmovna vyslovila nedůvěru.

Za resort zodpovídá ministr

S jakousi kolekivní vínou podle Miroslava Kalouska nesouhlasí někdejší ministr práce a sociálních věcí a dnes senátor za ČSSD Zdeněk Škromach. "Za svůj resort nese v první řadě zodpovědnost ministr. Jinak je věcí orgánů činných v trestním řízení, jak hodnotí zodpovědnost za konkrétní trestnou činnost," řekl ŠKromach ParlamentnímListům.cz.

Nad reakcí ministra Kalouska se pousmál: "Paradoxní je naprosto rozdílný pohled na stejnou věc, pokud se týká přátel pana Kalouska Petra Gazdíka," dodal Zdeněk Škromach,Celý tendr provázela řada pochybností. Na nestandardní postupy při koupi upozorňovala i Evropská unie. Otazník visí nad cenou (kolem 3,5 miliardy korun) i nad kvalitou letounů, které byly i reklamovány.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

reklama

autor: Ondřej Vaněk

Tomio Okamura byl položen dotaz

Mandát

Dobrý den, úmrtí pana Bašty je mi líto. Ale jak jsem se dočetla, on byl dlouhodobě vážně nemocný a mandát už nevykonával více jak rok. Přijde vám v pořádku, že takový politik (nemyslím tím jen pana Baštu, ale obecně) pobírá náhrady? Vy pořád tvrdíte, jak se tu plýtvá našimi penězi a toto podle vás n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Na akci Konečné se muž bál o život. Skončilo to bouřlivě

4:44 Na akci Konečné se muž bál o život. Skončilo to bouřlivě

V diskusi plzeňských občanů s předsedkyní KSČM a koalice STAČILO! Kateřinou Konečnou projevil obavy …