Na nedělním bruselském summitu s Tureckem se Evropská unie nabídla, že Turkům poskytne na uprchlíky v přepočtu 80 miliard korun (3 miliardy eur). Pro Českou republiku by to znamenalo 700 milionů až 800 milionů korun. Na tureckém území je přes dva miliony běženců hlavně ze Sýrie a země na ně vydala osm miliard dolarů. Vízová povinnost pro Turky by se mohla uvolňovat už od října 2016. Na příštím setkání Evropské unie má být na pořadu jednání návrh dobrovolného přesídlování uprchlíků z Turecka. Německý tisk spekuluje až o 400 tisících lidí.
Dohoda je v zájmu nás všech
Na summitu se o důležitosti dohody zmínil francouzský prezident Francois Hollande. „K dohodě musí dojít proto, aby mohli být uprchlíci přijímáni v Turecku, tedy blíže zemím svého původu, a aby Evropa mohla pomoci Turecku dostát svým závazkům. A aby byly kontrolovány hranice. Je to v zájmu nás všech,“ konstatoval.
K výsledkům summitu se vyjádřil i český premiér Bohuslav Sobotka. „Turecko zpřísní ostrahu svých hranic. Bude aktivně bránit nelegální migraci do Evropské unie. Začne aktivněji zasahovat proti pašerákům lidí. Měla by se zintenzivnit spolupráce mezi Tureckem, Řeckem a Bulharskem při ochraně společně hranice,“ vysvětlil.
Erdogan nás časem začne vydírat
K dohodě se však ozývají kritické hlasy. Například Jakub Janda z thin-tanku Evropské hodnoty napsal: „Je závažnou chybou Turecku otevírat další přístupové kapitoly jen na základě handlu, nikoliv na základě plnění podmínek. Další přesídlování statisíců lidí z Turecka naplno rozštěpí středovýchodní a západní Evropu,“ domníval se a pokračoval: „Uděláme dohodu, která nám ulehčí na pár týdnů, ale zatíží nás na dlouhé roky. Dáváme Erdoganovi do ruky karty, kterými nás za čas bude vydírat. Opět hledáme cesty, jak si řešení migrační krize oddálit, tentokrát snahou koupit si čas handlem s pragmatickým poloautoritářem,“ obával se.
ParlamentníListy.cz požádaly o komentář k summitu bývalého ministra zahraničí Cyrila Svobodu. „Dohoda je výhodná krátkodobě. Dává prostor k tomu, aby se našla dohoda širších partnerů – tedy EU, Spojených států a Ruska – v boji proti terorismu. Hlavním důvodem této dohody je, že Turecko pomáhá omezovat příliv migrantů do Evropy. Je to jen dočasné řešení, nikoliv trvalé. Tím je ukončení války v Sýrii,“ upozornil. Je to tedy podle něj odklad řešení. „Byť je to odklad, který vítám. Který se však musí využít ke skutečnému řešení.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
EU , islám , Mach , Rusko , Svoboda , terorismus , uprchlíci , Turecko , Teror v Paříži
autor: Oldřich Szaban
Pokorná Jermanová (ANO): Emisní povolenky schválila Fialova vláda a teď proti tomu falešně bojuje
A kdo schválil a podepsal Green Deal? A co jste udělali pro jeho zrušení, jak jste slibovali? Podle mě jste jak jeden za 18 a druhý bez dvou za 20
Další články z rubriky

4:44 300 000 Kč. Pro „propojeného“ manažera od STAN
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) uzavřelo smlouvu za 300 000 Kč. S kým? S PR manažerem z agentu…