V Kyjevě se to „mydlilo“. Přinášíme maximum dalších informací, důležitých i smutných

31.08.2015 14:20 | Zprávy

Nejvyšší rada dnes v Kyjevě krátce po poledni předběžně odhlasovala změnu ústavy země týkající se decentralizace. Při konečném hlasování bude nutné najít 300 hlasů podpory, tak aby ústava mohla vstoupit v platnost.

V Kyjevě se to „mydlilo“. Přinášíme maximum dalších informací, důležitých i smutných
Foto: repro
Popisek: Dav před ukrajinskou Nejvyšší radou

Kontroverzní úprava mimo jiné obsahuje dočasné ustanovení ohledně zákona o zvláštní autonomii pro oblasti Doněcka a Luhanska, jež jsou mimo kontrolu Kyjeva. I přes různé úvahy nakonec hlasovali pro také poslanci Opozičního bloku, takže zákon získal po dlouhých zákulisních jednáních a řadě spekulací podporu 265 hlasů. Před budovou Nejvyšší rady následně vypukly protesty zřejmě několika stovek lidí.

Předběžné přijetí ústavní reformy včetně paragrafu týkajícího se Donbasu bylo jednou z podmínek minských dohod a na vyplnění tohoto bodu tlačily Evropská unie a také Spojené státy. Odpůrci tvrdí, že jde o uznání separatistů a kapitulaci před Putinovým Ruskem. Decentralizace ale budí kritiku také například kvůli pozici prefekta a posilování role prezidenta. Zároveň někteří kritici považují tento krok pro Ukrajinu v současné situaci za kontraproduktivní, a to s ohledem na velmi špatnou infrastrukturu, kterou země má.

Proti decentralizaci nakonec hlasovali koaliční partneři Bloku Petra Porošenka, a sice Svépomoc lvovského starosty A. Sadového, Vlast bývalé premiérky J. Tymošenkové a také radikálové Oleha Ljaška. Jejich poslanec Jurij Šuchevič řekl na adresu zákona: „Decentralizace je zrada národních zájmů. Jako Evropa zradila Československo v roce 1938, zradila nyní i nás.“

Rychlé, i když předběžné přijetí zákona v prvním čtení, ke kterému došlo přes všechny spekulace, nepřijali aktivisté, kteří se shromáždili před budovou parlamentu, se sympatiemi. Vláda už předtím parlament obklíčila asi 3 500 příslušníky pořádkových sil. Ozbrojenci Pravého sektoru v uniformách měli hned ráno uzavřít přístupovou cestu k parlamentu. Podle posledních informací ke slovu přišly kouřové granáty, láhve a další předměty, ale také granáty skutečné. Někdo během protestů hodil mezi vojáky Národní gardy chránící parlament granát, který několik z nich zranil. Podle posledních informací jich bylo poraněno asi 50.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Veronika Sušová-Salminen

Michal Zuna byl položen dotaz

Koho přesně tím myslíte?

Vy: Nenechme populisty a extremisty vzít si naši zemi a odvléct ji na stranu vrahů a okupantů. Myslíte, že když vyhraje ANO, což je dost pravděpodobné, že bude na straně Ruska? Jasně, kdyby vyhráli komunisti nebo SPD, tak by se to stát mohlo, ale to snad nehrozí. A k té propagandě - postřehl jste, ž...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pod šéfem hasičů Vlčkem se kýve židle

17:31 Pod šéfem hasičů Vlčkem se kýve židle

Vladimír Vlček je od roku 2021 generálním ředitelem Hasičského záchranného sboru České republiky. A …