V Kyjevě se to „mydlilo“. Přinášíme maximum dalších informací, důležitých i smutných

31.08.2015 14:20 | Zprávy

Nejvyšší rada dnes v Kyjevě krátce po poledni předběžně odhlasovala změnu ústavy země týkající se decentralizace. Při konečném hlasování bude nutné najít 300 hlasů podpory, tak aby ústava mohla vstoupit v platnost.

V Kyjevě se to „mydlilo“. Přinášíme maximum dalších informací, důležitých i smutných
Foto: repro
Popisek: Dav před ukrajinskou Nejvyšší radou

Kontroverzní úprava mimo jiné obsahuje dočasné ustanovení ohledně zákona o zvláštní autonomii pro oblasti Doněcka a Luhanska, jež jsou mimo kontrolu Kyjeva. I přes různé úvahy nakonec hlasovali pro také poslanci Opozičního bloku, takže zákon získal po dlouhých zákulisních jednáních a řadě spekulací podporu 265 hlasů. Před budovou Nejvyšší rady následně vypukly protesty zřejmě několika stovek lidí.

Předběžné přijetí ústavní reformy včetně paragrafu týkajícího se Donbasu bylo jednou z podmínek minských dohod a na vyplnění tohoto bodu tlačily Evropská unie a také Spojené státy. Odpůrci tvrdí, že jde o uznání separatistů a kapitulaci před Putinovým Ruskem. Decentralizace ale budí kritiku také například kvůli pozici prefekta a posilování role prezidenta. Zároveň někteří kritici považují tento krok pro Ukrajinu v současné situaci za kontraproduktivní, a to s ohledem na velmi špatnou infrastrukturu, kterou země má.

Proti decentralizaci nakonec hlasovali koaliční partneři Bloku Petra Porošenka, a sice Svépomoc lvovského starosty A. Sadového, Vlast bývalé premiérky J. Tymošenkové a také radikálové Oleha Ljaška. Jejich poslanec Jurij Šuchevič řekl na adresu zákona: „Decentralizace je zrada národních zájmů. Jako Evropa zradila Československo v roce 1938, zradila nyní i nás.“

Rychlé, i když předběžné přijetí zákona v prvním čtení, ke kterému došlo přes všechny spekulace, nepřijali aktivisté, kteří se shromáždili před budovou parlamentu, se sympatiemi. Vláda už předtím parlament obklíčila asi 3 500 příslušníky pořádkových sil. Ozbrojenci Pravého sektoru v uniformách měli hned ráno uzavřít přístupovou cestu k parlamentu. Podle posledních informací ke slovu přišly kouřové granáty, láhve a další předměty, ale také granáty skutečné. Někdo během protestů hodil mezi vojáky Národní gardy chránící parlament granát, který několik z nich zranil. Podle posledních informací jich bylo poraněno asi 50.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Veronika Sušová-Salminen

Zajímalo by mě, jaký je zájem o kandidaturu za SOCDEM?

Hledal jsem totiž kandidáty, ale žádné jsem ani na vašich stránkách nenašel. Nebo jich snad máte tolik, že nevíte koho vybrat? To dost pochybuji, když od vás dost politiků přešlo jinam, což teda já neschvaluju a takové politiky nevolím

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

300 000 Kč. Pro „propojeného“ manažera od STAN

4:44 300 000 Kč. Pro „propojeného“ manažera od STAN

Ministerstvo průmyslu a obchodu uzavřelo smlouvu za 300 000 Kč. S kým? S PR manažerem, který dělal k…