Vašku, jsi prase? Jiná tvář výročí Václava Havla. Ne každý chtěl vzpomínat a chválit

19.12.2016 7:24

ANKETA Jaký náhled by měl být prezentován mladší generaci na osobnost prvního polistopadového prezidenta Václava Havla? Poslanci i senátoři vyslovili svůj názor pro ParlamentníListy.cz. Někteří ho považují „po boku T. G. Masaryka za jednu z nejvýznamnějších osobností Československa nebo Česka“, další vidí „temné odstíny“ a jiní říkají, že „místo snah o špinění či glorifikaci bychom ho měli nechal v klidu spát“, protože na skutečné historické soudy je ještě příliš brzy.

Vašku, jsi prase? Jiná tvář výročí Václava Havla. Ne každý chtěl vzpomínat a chválit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pochod na obranu svobody a demokracie k příležitosti pětiletého výročí úmrtí Václava Havla

Od smrti Václava Havla uplynulo pět let. „Láska a pravda zvítězí nad lží a nenávistí, to není fráze. To jsou slova, která převzal z Ježíšova poselství, poselství svatého Pavla, svatého Cyrila a Metoděje, svatého Václava, a chcete-li, od mistra Jana Husa či Jiřího z Poděbrad,“ uvedl o čtvrté adventní neděli v katedrále svatého Víta na Pražském hradě, když sloužil zádušní mši, pražský arcibiskup a kardinál Dominik Duka. Na prezidenta Havla zavzpomínali lidé na několika akcích v hlavním městě i jinde.

Jak by měla být osobnost Václava Havla prezentována mladší generaci a co by se mělo v souvislosti s prvním polistopadovým prezidentem učit ve školách? To byla otázka ParlamentníchListů.cz.

Zdechovský: Byl jednou z nejvýznamnějších osobností 20. století

„Václav Havel byl vězeň komunistického režimu, dramatik a pozdější politik. Tak bychom ho měli umět prezentovat veřejnosti. Se všemi chybami i zásluhami, které jako bezpochyby jedna z nejvýznamnějších osobností 20. století měl,“ odpověděl europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

Lidovec Šimon Heller reagoval takto: „Václav Havel je celosvětově uznávanou osobností, jež se zasadila o demokracii v naší zemi. Po boku T. G. Masaryka je to bezpochyby jedna z nejvýznamnějších osobností Československa, potažmo Česka. A tak bychom k tomu měli přistupovat i při vzdělávání mladé generace.“

Anketa

Podporujete zřízení útvaru ministerstva vnitra, který má rozkrývat dezinformace a propagandu?

hlasovalo: 11987 lidí

Předseda STAN Petr Gazdík přidal osobní zkušenost: „Jako voják Hradní stráže jsem jej vídal osobně. Jeho velikost se lehce poznala tím, jak se choval k nám nejobyčejnějším: vždy se usmál, prohodil pár povzbudivých slov, občas se zastavil i s námi prostými vojáky základní služby. Nebyl to žádný nabubřelý politik, který něco říká a sám se podle toho moc nechová. Myslím, že dětem spolu s jeho faktografií taková prezentace řekne mnohé.“

Seďa: Ani on nebyl doma prorokem

Poslanec Antonín Seďa z ČSSD pro ParlamentníListy.cz uvedl: „Václav Havel je osobností sametové revoluce a zakladatelem našich novodobých demokratických dějin. Zároveň však má negativní podíl na rozdělení republiky. A jak se říká, ani on nebyl doma prorokem, kdy byl často kvůli svým názorům kritizován od politických stran. Takže řadu ocenění sbíral zejména v zahraničí. Pro učebnice bych doporučoval, aby historické období Václava Havla bylo zdokumentováno historiky, a nikoliv politiky.“

Jeho stranický kolega Petr Kořenek reagoval takto: „Podle mého názoru by každá osobnost měla být prezentována v kontextu dějin a způsobem, který umožní mladé generaci pochopit význam. Všichni víme, že mladá generace mnohdy velmi těžce vstřebává abstraktní informace, a co bylo včera, je pro ně vzdálené. Bude na každém učiteli, aby dokázal žákům zprostředkovat dějinný význam.“

„Byl to první člověk po řadě komunistických ‚kádrů‘, který dokázal, že politika se dá dělat jinak. Byl to první český prezident a byl to také český politik, který byl respektován doma i v zahraničí. Byl to člověk s velkými vizemi a i s docela obyčejnými lidskými starostmi i chybami,“ zaznělo od Vlasty Bohdalové, poslankyně z ČSSD.

„Jednobarevná je jen málokterá postava. V Havlově případě však temné odstíny dominují nadoraz. V den, na nějž připadá výročí jeho úmrtí, mi slušnost velí to dál nerozvádět,“ uvedl v neděli místopředseda KSČM Josef Skála

Adam: Nemám potřebu si výročí připomínat

Poslanec Petr Adam v reakci na dotaz ujistil, že pohled na nedávné dějiny není snadný. „Všichni máme nedávnou minulost v paměti. A co se jedné konkrétní osoby týče, převažují vždy buď sympatie, nebo antipatie. A osobnost pana Havla bohužel dokázala vzbuzovat až extrémy těchto dvou poloh,“ uvedl Adam. K nedělním vzpomínkovým akcím podotkl: „Já si toto výročí nemám potřebu připomínat nijak, a nebýt pořadu na ČT2, ani bych to netušil. Někdo by řekl, že bych se měl stydět… Ale s mým svědomím si to již vyřídím sám. Vždy by se měla připomínat jak pozitiva, tak negativa, byť k historii a lidem vždy objektivní s kritickým uvážením.“

„Václav Havel přišel v době, kdy lidé věřili v pozitivní změny,“ uvedl poslanec Úsvitu Marek Černoch a dále pokračoval: „90. léta pak ale přinesla korupční aféry a zlodějiny. Přišlo rozčarování. Myslel to dobře, ale jsou chvíle, kdy je potřeba ‚na hrubý pytel hrubá záplata‘. A to nedokázal. Dnes se myšlenkami dobra často zaštiťují lidé, kteří vedou naši zemi do záhuby.“

Okamura: Havel? Neznáme všechna fakta

Předseda SPD Tomio Okamura reagoval takto: „Poté, co rok co rok vyplouvají na povrch nová svědectví a fakta, která ukazují i negativní pohledy na jeho práci, je zřejmé, že ho už rozhodně nelze nekriticky oslavovat. Havla nelze zatím definitivně vyhodnotit, protože neznáme ještě všechna fakta. Ale jeho podpora bombardování Jugoslávie byla strašný omyl, tak jako jeho amnestie – obojí přineslo utrpení a smrt mnoha lidem. Například rodičům holčičky znásilněné a zavražděné amnestovaným vrahem se Havel omluvil a chybu uznal. Za mrtvé a zmrzačené v bestiálně bombardované Jugoslávii se neomluvil, pouze po letech začal kličkovat a rozporovat vlastní výrok, že bombardování plní humanitární účely. Jako člověk bohužel Havel neplnil to, co občanům nasliboval, a zrazoval své blízké, a dokonce i sama sebe.“

Senátor Jaroslav Doubrava (Severočeši) uvedl: „Jen chtít znát pravdu a nenechat se havloidy a sluníčkáři oblbovat.“ A na dotaz, co by sám vzkázal mladé generaci v souvislosti s osobností prvního polistopadového prezidenta, doslova uvedl: „Co vzkázat? Že by si měli chtít ověřit, jaký to byl člověk. Že skutečně byl alkoholikem, pro kterého byl alkohol důležitější než zdraví, než přátelé a jejich rodiny, když propíjel se svými kumpány v drahých koňacích peníze, které mu posílali ze zahraničí na podporu rodin vězněných bouračů režimu. Že pro něj vraždění lidí v Jugoslávii americkými bombami bylo humanitární, a tak bych mohl pokračovat. Prostě, aby si ověřili, jestli jeho zbožňování současnými mocipány je oprávněné. Proč asi Cibulka mohl Havlovi veřejně říci ‚Vašku, jsi prase‘? Myslím, že věděl, že si to dovolit může, že argumenty má! To mě vede k tomu, abych jim doporučil přečíst si svědectví lidí, kteří s ním spolupracovali. Stačí si do internetového vyhledávače zadat Občan Havel.“

Šarapatka: Na jeho památce někteří parazitují

„Osobně si Václava Havla velmi vážím bez ohledu na protichůdné názory, které jsou k jeho osobě dnes publikovány. Při svém diplomatickém působení v zahraničí jsem se přesvědčil, že jeho osobnost byla velmi široce pozitivně přijímána a působila ve prospěch zviditelnění a dobrého jména naší země,“ uvedl poslanec Milan Šarapatka. „Současně to byl ale také člověk z masa a kostí a nic lidského mu nebylo, podle všeho, cizí. Naopak ne úplně dobrý pocit mám však ze snah desítek a možná stovek různých lidí z jeho okolí, kteří dnes na jeho image a vzpomínce na něj parazitují. Bohužel tím jenom ničí památku na Václava Havla a diskreditují jeho odkaz.“ A co by se mělo o Václavu Havlovi učit ve školách? „Že to byl první prezident svobodného Československa a později České republiky po 40 letech nesvobody, že se vzepřel komunistické moci, a ať už byly jeho pohnutky jakékoli, ostatní to nedokázali. Že po rozpadu Československa dokázal, že Česká republika zůstala v povědomí světa. Netřeba jej však idealizovat a stavět mu na každé návsi památníky jako tatíčkovi Masarykovi,“ říká Šarapatka.

Tomáš Pajonk, předseda Svobodných ve Zlínském kraji, v reakci na otázku ParlamentníchListů.cz řekl: „Nemám k Václavu Havlovi žádný zvláštní vztah. Nebyl to ani můj hrdina, ale necítím žádnou potřebu ho hanět. Nyní je z něj bohužel spíše modla a prapor. Místo snah o špinění či glorifikaci bych ho nechal v klidu spát. A na skutečné historické soudy je ještě příliš brzy.“


Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pas

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Na akci Konečné se muž bál o život. Skončilo to bouřlivě

4:44 Na akci Konečné se muž bál o život. Skončilo to bouřlivě

V diskusi plzeňských občanů s předsedkyní KSČM a koalice STAČILO! Kateřinou Konečnou projevil obavy …