Oblíbené tvrzení předsedy správy Pavla Švagra, že „tohle mu hlava nebere a on by něco takového nikdy nepodepsal“ tentokrát použít v jeho prospěch prostě nelze. Už skoro rok chce správa odprodat těžký topný olej (mazut) skladovaný u dvou firem: Jan Vinduška a Fobos. Kvůli tomu probíhaly a probíhají jednání s cílem dosáhnout dodatků smluv, které mají posílit roli správy rezerv pod osobním vedením předsedy. Bohužel ale zatím bez konkrétních výsledků. „Především firma Jan Vinduška je velmi zatvrzelá a odmítá státní mazut vyskladnit za běžné ceny, odmítá jeho nahřátí z důvodu kontroly kvality výsledku. Mimochodem ta se nezávislou firmou nikdy nedělala. Velmi zajímavý postup, když vezmeme v úvahu, že se jedná o cca 20 tisíc tun mazutu a za jeho kvalitu, skladování a obměnu správa platí měsíčně bezmála jeden milion korun,“ sdělil ParlamentnímListům.cz zdroj ze správy, který si přál kvůli ohrožení zaměstnání zůstat v anonymitě.
Přitom se podle zdroje zdá, že je mazut vlastně nedobytný a nevyskladnitelný – a to někdy i technologicky. Správa státních hmotných rezerv sice jedná, ale opatření, sankce, nebo výpověď smluv na stole stále nejsou. Jak je možné, že jindy tak razantní předseda nekoná? Nebo je v tom něco více? klade si otázky zaměstnanec správy. V poslední době ke zmíněným zjištěním přibyla i otázka kvality, kdy se podařilo zjistit, že první kontrola kvality provedená podle normy nezávislou certifikovanou společností ukázala, že těžký topný olej v jedné z pěti nádrží v Plzni neodpovídá deklarované kvalitě a normám.
A tak je třeba se ptát: co na tato alarmující zjištění správa rezerv? Bude konat nebo nechá problém s mazutem dojít tak daleko jako kauzu Viktoriagruppe a bude i nadále platit za produkt, který nemusí být zřejmě použitelný? Obě firmy, které mazut skladují, se k otázkám ParlamentníchListů.cz nevyjádřily.
Podle mluvčího správy rezerv Jakuba Linky potřeba těžkých topných olejů v České republice dlouhodobě klesá, proto už nejsou strategickou komoditou. „Správa nyní pracuje na tom, aby tyto zásoby prodala,“ tvrdí Linka. Jenže podle zjištění ParlamentníchListů.cz se na prodeji pracuje od listopadu 2013.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jaroslav Šťastný