Vyčkejte, nebudeme ukazovat karty uprostřed hry. Hovoří vrchní žalobce Ištvan

14.07.2013 10:02

Ivo Ištvan stojí v čele žalobců vyšetřujících největší politickou aféru posledních měsíců. Lidovky.cz s ním dnes přinesly druhou část rozhovoru. Ištvan však rezolutně odmítá odkrývat karty uprostřed hry. Komentáře o zdivočelých státních zástupcích a policistech považuje za povrchní a on sám si nepřipouští žádné tlaky.

Vyčkejte, nebudeme ukazovat karty uprostřed hry. Hovoří vrchní žalobce Ištvan
Foto: repro ČT, tan
Popisek: Ivo Ištvan, vrchní státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Olomouci

Lidovky.cz zajímalo, jak Ištvan rozumí pochybám, které přišly s tím, že vyšetřování bylo zahájeno kvůli kmotrům, ale ve vazbě jsou jen úředníci a exposlanci. „Pakliže máte onu personální propojenost, pak vedete společné řízení. A jestliže zjištěné skutečnosti dávají s vyšší mírou pravděpodobnosti předpoklad, že je dáno podezření z trestní činnosti, tak potom postupujete standardně podle trestního řádu. Některá skutková zjištění jsou jednodušší, některá složitější,“ řekl Ivo Ištvan. O dalším vývoji odmítl spekulovat.

Na konkrétní otázky, jak to bude s Rittigem či Romanem Janouškem, kteří oba byli zmiňováni na počátku kauzy, vrchní státní zástupce nechtěl odpovídat. „Nechci odhalovat cokoli z té části, která je neveřejná. Všechny informace, které uvolníme, mohou být pro spoustu lidí cenné. Proč někomu říkat, nemáme nic v ruce nebo naopak máme důkazy? Proč bychom ukazovali karty uprostřed hry?“ míní Ištvan.

Státní zástupce si nemůže z takových komentářů nic dělat

Lidovky.cz zmínily v rozhovoru také komentáře o zdivočelých státních zástupcích a policistech. „To jsou povrchní komentáře. Novinář, který se tím tématem pečlivě zabývá, to nemůže napsat. Jací zdivočelí policisté? Postup policie i státních zástupců je přeci v každém okamžiku řízení kontrolován soudem. Máme právní stát. Jestli někdo vypouští takové komentáře, tak je vypouští s nějakým cílem, o kterém já spekulovat nechci, ale rozhodně je to komentář mimo realitu,“ uvedl Ivo Ištvan.

Na snahu podsunout vyšetřování politickou motivaci Ištvan reagoval slovy: „To jsou vyjádření lidí, kteří jsou tím řízením nějak dotčeni. Státní zástupce si nemůže z takových komentářů nic dělat. Postupuje tak, jak mu přikazuje právní norma.“

Server Lidovky.cz se pokoušel zjistit, jak jsou si vyšetřovatelé v kauze politické korupce jistí. „Je tu - přesně jak zákon ukládá - vyšší míra pravděpodobnosti, že zjištěné okolnosti nasvědčují spáchání korupčního trestného činu,“ řekl Ištvan.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Megabyznys na drahách v režii ostravských podnikatelů. Vagóny, stovky milionů, soudy a zase ta se strachem vyslovená jména politika KDU a Kalouskova nepřítele, na něhož jste zapomněli

16:55 Megabyznys na drahách v režii ostravských podnikatelů. Vagóny, stovky milionů, soudy a zase ta se strachem vyslovená jména politika KDU a Kalouskova nepřítele, na něhož jste zapomněli

ParlamentníListy.cz byly v minulých dnech upozorněny na situaci v Ostravských opravnách a strojírnác…