Dobeš prý nemá problém odejít, nechce ale pohřbít reformy

04.02.2012 11:58

Ministr školství Josef Dobeš (VV) je prý den ode dne blíž ke svému odchodu z kabinetu premiéra Petra Nečase. Vaz mu láme otázka čerpání evropských peněz v resortu školství. Sám ministr prohlásil, že z funkce odejde, pokud problémy neurovná do začátku dubna. Kritické hlasy se již ozývají i v samotných Věcech veřejných.

Dobeš prý nemá problém odejít, nechce ale pohřbít reformy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Josef Dobeš

Pozice ministra školství Josefa Dobeše (VV) je stále slabší. Poté, co čelil kritice za nezvládnuté čerpání evropských dotací, se objevil další problém. Ministr si do svého tiskového oddělení přivedl člena Rady Českého rozhlasu Antonína Zelenku. Zákon přitom zakazuje členům rady přijímat funkce ve veřejné správě. S přešlapy ministra však ztrácí trpělivost i část jeho vlastní strany. Nabízí se proto otázka, kdo by ho mohl v pozici ministra nahradit.

Mezi spolustraníky, kteří Dobešův odchod z ministerstva nevylučují, patří poslankyně Kateřina Klasnová, podle níž dal sám ministr funkci k dispozici v případě, že problematiku čerpání evropských peněz nenapraví do začátku dubna. Do té doby je však podle Klasnové předčasné hovořit o jeho odchodu z funkce.

„Sám řekl, že situaci napraví do začátku dubna. Jsme si toho vědomi. Věřím, že kdyby k nápravě nedošlo, tak se pan ministr zachová jako chlap,“ prohlásila pro Právo Klasnová. Podle ní problémy v tomto operačním programu se táhnou celé roky a nepadají jen na Dobešovu hlavu.

Dobeš pro ParlamentníListy.cz v reakci na Klasnovou uvedl, že každý má právo na názor, on sám ale ustoupit nehodlá. "Já dělám zásadní reformy, pro které nikdo neměl přede mnou odvahu a zdědil jsem spoustu problémů, například nečerpané fondy EU," vysvětlil pro redakci ministr.

"Nemám strach vyvodit osobní odpovědnost a nelpím na své funkci, ale zároveň od reforem nehodlám ustoupit a pseudoreformátorům to takto usnadnit," doplnil Josef Dobeš.

John vyčkává, TOP09 žádá ministrovu hlavu

Předseda VV Radek John se však za Dobeše postavil alespoň prozatím. Pokud problémy napraví, není prý důvod uvažovat o jeho odchodu z kabinetu. „Pan ministr Dobeš mě ujistil, že problémy do určené doby zvládne, a do té doby o tom nebudeme spekulovat,“ uvedl John.

Naproti tomu šéf poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík tvrdí, že Dobeš Česku ušil z ostudy kabát a měl by z toho vyvodit osobní odpovědnost. Pokud tak neučiní, měl by o jeho setrvání v kabinetu rozhodnout premiér Petr Nečas (ODS).

Možnou nástupkyní by mohla být místopředsedkyně Věcí veřejných Dagmar Navrátilová, která se problematice školství dlouhodobě věnuje. Sama se ale k případnému ministerskému angažmá nechtěla pro deník Právo vyjadřovat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp, lp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šéf Scio hrozil v ČT: Deset procent škol ani nezahájilo distanční výuku. Katastrofa

22:25 Šéf Scio hrozil v ČT: Deset procent škol ani nezahájilo distanční výuku. Katastrofa

Žáci a studenti slaví konec školního roku, z něhož velkou část strávili v podstatě doma na distanční…