Sexuální výchova bude pokračovat, rozhodl Ústavní soud. Utnul tipec odpůrcům

21.07.2013 15:35

Ústavní soud odmítl stížnost rodičů, kteří kvůli výhradám k sexuální výchově ve školách neúspěšně napadli ministerská doporučení a rámcové vzdělávací programy. Nejvyšší správní soud jejich návrhy před dvěma lety odmítl s tím, že napadené dokumenty nejsou závazným opatřením obecné povahy, a proto jejich případné zrušení není v pravomoci NSS.

Sexuální výchova bude pokračovat, rozhodl Ústavní soud. Utnul tipec odpůrcům
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ústavní soud

Důvod k zásahu nyní nenašel ani Ústavní soud, zjistila v pátek ČTK z usnesení v soudní databázi.

Skupina nespokojených katolíků tvrdila, že by školy neměly vštěpovat dětem hodnoty, které nejsou v souladu s filosofickým a náboženským postojem rodiny. Zpochybňovali konkrétní způsob, jakým se mělo učit o sexu, antikoncepci a prevenci pohlavních chorob.

Osnovy nemají být jednostranné a indoktrinační. To prý katolíci chtějí

Navrhli proto zrušit takzvané doporučení ministerstva školství k realizaci sexuální výchovy v základních školách, dále rámcový vzdělávací program v oboru etická výchova a tématu sexuální zdraví a další opatření související s výukou o sexuálním zdraví. Nejvyšší správní soud jejich návrh odmítl. Podle ústavních soudců rozhodl správně a svůj postoj logicky, jasně a přesvědčivě odůvodnil. Ústavní soud zároveň zdůraznil, že osnovy nemají být jednostranné a indoktrinační, ale objektivní a kritické, podporující pluralitní charakter společnosti. 

Už Nejvyšší správní soud v roce 2011 upozornil na to, že filosofických či náboženských hodnot se dotýká řada dalších vyučovaných témat, aniž by to vedlo k jejich vylučování z výuky. NSS tehdy připustil, že otázkami sexuální výchovy a souvisejícími spory se mohou české soudy v budoucnu zabývat na základě případů z praxe, až bude zřejmé, jak se opravdu sexuální výchova učí na konkrétních školách. Zatímco stížnost čekala na rozhodnutí Ústavního soudu, centrální osnovy se v mezičase už částečně změnily. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: lze, čtk
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Poznají české děti fake news? Zjistili jsme, že na vybrané školy míří inspektoři

14:22 Poznají české děti fake news? Zjistili jsme, že na vybrané školy míří inspektoři

Jak se v českých školách vyučuje mediální gramotnost, bude v letošním roce prakticky hodnotit Česká …