Projekt Šlechta českých zemí v evropské diplomacii se představil v Bruselu

22.04.2018 14:04

Dlouhodobý projekt Národního památkového ústavu s názvem Po stopách šlechtických rodů, který se v letošním roce věnuje tématu šlechtické diplomacie, se vůbec poprvé ve své historii představil za hranicemi našeho státu.

 Projekt Šlechta českých zemí v evropské diplomacii se představil v Bruselu
Foto: red
Popisek: Národní památkový ústav

Slavnostní evropské zahájení roku Šlechty českých zemí v evropské diplomacii proběhlo v pátek 20. dubna v Bruselu, dějišti významných historických diplomatických událostí a centru současné evropské diplomacie.

„Rok šlechty českých zemí v evropské diplomacii je dalším dílem ze série dlouhodobého a veřejností oblíbeného projektu Po stopách šlechtických rodů, ve kterém se snažíme návštěvníkům nabídnout podnětná témata z naší historie ve spojitosti s někdejšími sídly šlechtických rodů. Letos se navíc připojujeme k probíhajícímu Evropskému roku kulturního dědictví, proto téma představíme i v několika evropských metropolích,“ připomíná generální ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková.

Slavnostní evropské zahájení projektu proběhlo v pátek 20. dubna v prostorách bývalé bruselské tržnice Halles Saint-Géry. Projekt zde představila panelová výstava a přednáška s názvem Čtyři vize evropského míru, které se zaměřily na čtyři zásadní evropské mírové projekty, iniciované nebo organizované šlechtici spjatými s českými zeměmi, jejichž někdejší rezidence a mobiliární fondy Národní památkový ústav spravuje.

Připomenut byl český král Jiří z Poděbrad a jeho projekt na mírovou organizaci křesťanských států (1462-1467), Maxmilián Trauttmansdorff, jeden z hlavních diplomatů při vyjednávání Vestfálského míru, kterým byla v roce 1648 ukončena třicetiletá válka, kníže Klement V. Metternich, vůdčí osobnost Vídeňského kongresu v roce 1815, a autor knihy Pan-Evropa z roku 1923 Richard Coudenhove-Kalergi.

Cílem zahraničních projektů je nejenom popularizace tématu diplomacie, ale také prezentace péče o kulturní dědictví v České republice. „V přeneseném smyslu projektu a v kontextu Evropského roku kulturního dědictví si Národní památkový ústav klade za cíl působit při těchto příležitostech jako ´ambasador´ péče o kulturní dědictví v České republice", upřesňuje Petr Pavelec, hlavní garant projektu Šlechta českých zemí v evropské diplomacii a autor bruselské panelové výstavy.

Po stopách šlechtický rodů je název projektu, který od roku 2011 realizuje Národní památkový ústav. K roku Šlechty českých zemí v evropské diplomacii se připojilo 42 objektů ve správě NPÚ a dílčí aktivity se odehrají i v pěti evropských metropolích.

Více informací o letošním tématu naleznete ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

 Mezinárodní den studentstva očima zástupců UK a zahraničních univerzit

22:02 Mezinárodní den studentstva očima zástupců UK a zahraničních univerzit

V sobotu odpoledne proběhly v historické budově Univerzity Karlovy v rámci konference Evropa a Mezin…