33. týden na Českomoravské komoditní burze Kladno: Ceny elektřiny i zemního plynu zamířily dolů

22.8.2016 1:20 odp.

Ve 33. týdnu bylo na Českomoravské komoditní burze Kladno uzavřeno 174 kontraktů na dodávku 75,3 tisíce MWh elektřiny a zemního plynu pro konečné odběratele za 48,5 milionu korun. Kontrakty elektřiny i zemního plynu proti předchozím týdnům zlevnily.

33. týden na Českomoravské komoditní burze Kladno: Ceny elektřiny i zemního plynu zamířily dolů
Foto: cmkbk.cz
Popisek: Českomoravská komoditní burza Kladno - logo

Cena ročního kontraktu silové elektřiny v nízkém napětí klesla o 7,5 procenta s uzavíracím kurzem 728 Kč/MWh, ve vysokém napětí cena uzavírala na 788 Kč/MWh. Roční kontrakt zemního plynu v maloodběru zlevnil o 2 procenta na 443 Kč/MWh, ve velkoodběru o 6,4 procenta s uzavíracím kurzem 438 Kč/MWh.

Svůj nákup energií na Českomoravské komoditní burze Kladno v uplynulém týdnu zveřejnilo město Bílina, které využilo burzovního trhu poprvé. Náklady na neregulovanou složku energií klesly městu a jeho organizacím o 40 procent, což v příštích dvou letech přinese úsporu dva miliony korun.

„Podle pozitivních referencí tajemníků okolních měst jsme usoudili, že burzovní nákup jako forma realizace veřejné zakázky představuje prakticky samé výhody. Takový nákup je rychlý, flexibilní, odehrává se v silně soutěžním prostředí, je garantovaný státním dohledem a je s ním spojeno minimum administrativy. I proto jsme se rozhodli část z poptávaných energií, konkrétně elektřinu ve vysokém napětí a zemní plyn, nakoupit na komoditní burze hned na dva roky," vysvětlil tajemník městského úřadu Ladislav Kvěch.

Českomoravská komoditní burza Kladno vznikla v roce 1995 dle zákona č. 229/1992 Sb., o komoditních burzách a na základě státních povolení udělených Ministerstvem průmyslu a obchodu a Ministerstvem zemědělství. Obchodování s energiemi organizuje ČMKBK v samostatné sekci Energetická burza od roku 2002, která je tak první energetickou burzou v České republice a největším energetickým burzovním trhem s dodávkami energií ve střední Evropě.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Martin Exner byl položen dotaz

Dotaz

Vážený pane poslanče, po přečtení níže uvedeného článku, si dovoluji obrátit se na vás s následujícím dotazem. Píšte tam, že nás nás Rusko snaží zmanipulovat atd. My i mí přátelé nic takového nevidíme, sledujeme zprávy na čských tel. stanicích, posloucháme Radiožurnám, Country rádio, pohybujeme se ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ÚZSVM: Dvacet let = přes bilion korun, uhájených v soudních sporech, a 24 miliard do státního rozpočtu

21:23 ÚZSVM: Dvacet let = přes bilion korun, uhájených v soudních sporech, a 24 miliard do státního rozpočtu

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) slaví 20 let od svého založení. Za tuto dob…