33. týden na Českomoravské komoditní burze Kladno: Ceny elektřiny i zemního plynu zamířily dolů

22.08.2016 13:20

Ve 33. týdnu bylo na Českomoravské komoditní burze Kladno uzavřeno 174 kontraktů na dodávku 75,3 tisíce MWh elektřiny a zemního plynu pro konečné odběratele za 48,5 milionu korun. Kontrakty elektřiny i zemního plynu proti předchozím týdnům zlevnily.

33. týden na Českomoravské komoditní burze Kladno: Ceny elektřiny i zemního plynu zamířily dolů
Foto: cmkbk.cz
Popisek: Českomoravská komoditní burza Kladno - logo
reklama

Cena ročního kontraktu silové elektřiny v nízkém napětí klesla o 7,5 procenta s uzavíracím kurzem 728 Kč/MWh, ve vysokém napětí cena uzavírala na 788 Kč/MWh. Roční kontrakt zemního plynu v maloodběru zlevnil o 2 procenta na 443 Kč/MWh, ve velkoodběru o 6,4 procenta s uzavíracím kurzem 438 Kč/MWh.

Svůj nákup energií na Českomoravské komoditní burze Kladno v uplynulém týdnu zveřejnilo město Bílina, které využilo burzovního trhu poprvé. Náklady na neregulovanou složku energií klesly městu a jeho organizacím o 40 procent, což v příštích dvou letech přinese úsporu dva miliony korun.

„Podle pozitivních referencí tajemníků okolních měst jsme usoudili, že burzovní nákup jako forma realizace veřejné zakázky představuje prakticky samé výhody. Takový nákup je rychlý, flexibilní, odehrává se v silně soutěžním prostředí, je garantovaný státním dohledem a je s ním spojeno minimum administrativy. I proto jsme se rozhodli část z poptávaných energií, konkrétně elektřinu ve vysokém napětí a zemní plyn, nakoupit na komoditní burze hned na dva roky," vysvětlil tajemník městského úřadu Ladislav Kvěch.

Českomoravská komoditní burza Kladno vznikla v roce 1995 dle zákona č. 229/1992 Sb., o komoditních burzách a na základě státních povolení udělených Ministerstvem průmyslu a obchodu a Ministerstvem zemědělství. Obchodování s energiemi organizuje ČMKBK v samostatné sekci Energetická burza od roku 2002, která je tak první energetickou burzou v České republice a největším energetickým burzovním trhem s dodávkami energií ve střední Evropě.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČEZ: Jizerská 50 - viděna Šesti (osobnostmi české fotografie)

11:28 ČEZ: Jizerská 50 - viděna Šesti (osobnostmi české fotografie)

Nejen klienti Skupiny ČEZ, kteří zavítají do Zákaznického centra v Plzni, ale i všichni vyznavači bí…