AOPK ČR: Manželé Burešovi převzali na konferenci v Jeseníkách ocenění

18.11.2019 21:15

Cenu za celoživotní přínos ochraně přírody jim předal ředitel AOPK ČR František Pelc.

AOPK ČR: Manželé Burešovi převzali na konferenci v Jeseníkách ocenění
Foto: red
Popisek: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR

Na konferenci k 50. výročí založení chráněné krajinné oblasti Jeseníky se odborníci ohlíželi za uplynulými roky ochrany přírody v Jeseníkách a hodnotili stav nejcennějších lokalit, vývoj lesů, rozvoj turistiky i průběh managementu. Ocenění Zuzana a Leo Burešovi ve svém příspěvku popsali svůj geobotanický výzkum Velké kotliny, jedné z druhově nejbohatších lokalit Česka.

Konference se zúčastnilo přes 150 lidí z různých oborů, institucí a lokalit. Zkušenosti přijeli načerpat například i kolegové ze slovenské ochrany přírody, kde mnohde čelí obdobným problémům jako v Jeseníkách.  Pestrý program byl složen ze čtyř tematických bloků: lesní ekosystémy, Jeseníky a lidé, ekologie Jeseníků a biodiverzita Jeseníků. Se svými příspěvky vystoupilo přes 30 řečníků.

Úvodní panelová diskuse byla zaměřena na stav a perspektivu lesních ekosystémů v CHKO Jeseníky a v panelu měly své zástupce různé strany: zástupce vlastníků Arnošt Buček (Arcibiskupské lesy); zástupce vědecké obce Martin Konvička (Biologické Centrum AV ČR); zástupce neziskových organizací Jaromír Bláha (Hnutí DUHA);  zástupce ochrany přírody Michal Servus (AOPK ČR, ředitel regionálního pracoviště Olomoucko);  zástupce lesníků Pavel Indra (Lesy ČR); zástupce univerzit Tomáš Vrška (MENDELU Brno) a zástupce přírodě blízkého lesnictví Milan Košulič. Největší část debaty se točila okolo kůrovce v Jeseníkách, těžby dřeva a druhové skladby lesa. Prostor byl dán i mnohým dotazům z početného publika.

Rozmanitá témata přednášek byla samozřejmě doplněna i exkurzemi přímo do okolní jesenické přírody. Ač měli účastníci konference mnohdy rozdílné názory na konkrétní problémy, všichni se shodli na jednom. Na přání, aby Jeseníky v dalších 50 letech vzkvétaly a podařilo se uchovat jedinečnost tohoto přírodního klenotu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

České dráhy nabídnou v Pardubickém kraji svezení tradičními mikulášskými parními vlaky

10:49 České dráhy nabídnou v Pardubickém kraji svezení tradičními mikulášskými parními vlaky

Druhý adventní víkend bude v Pardubickém kraji ve znamení mikulášské nadílky na kolejích. Tradiční m…