Armáda ČR: Liberečtí chemici se zaměří na misi na průzkum i dekontaminaci

17.01.2023 22:11 | Tisková zpráva

Příslušníci libereckých chemiků přijali 16. ledna 2023 od strakonických rakeťáků operační úkol na základně Rukla v rámci Mnohonárodnostní bojové skupiny předsunutých sil Nato v Litvě (1. ÚU AČR MN BG LTU).

Armáda ČR: Liberečtí chemici se zaměří na misi na průzkum i dekontaminaci
Foto: Armáda ČR
Popisek: Armáda ČR, logo.

„Vojáci, pozor! K české státní vlajce čelně hleď!“ Všechny oči vojáků z 1. rotace úkolového uskupení Armády České republiky mnohonárodnostní bojové skupiny (Multinational Battle Group Lithuania) v rámci předsunuté přítomnosti Severoatlantické aliance (eFP) v Litvě byly upřeny k předání operačního úkolu. Majorka Petra Pihera předala českou státní vlajku majoru Vilém Čejkovi a s ní i zodpovědnost za naši přítomnost na základně v Rukle pod velením Německé armády. „Říká se, že bychom měli místo svého tábora opouštět v lepším stavu, než jak jsme ho nalezli. Jsme rádi, že se tak stalo i v našem případě,“ řekla ve svém projevu majorka Pihera.

Anketa

Chcete, aby Danuše Nerudová zůstala v politice?

3%
94%
hlasovalo: 17724 lidí

Po celý následující rok budou v Litvě přítomni příslušníci 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany generálmajora Oskara Starkoče z Liberce. „Samozřejmě budeme chtít udržet profesionální i lidskou prestiž vojáků České armády před našimi koaličními partnery,“ přislíbil major Čejka. Slavnostního aktu se zúčastnil i velvyslanec České republiky v Litvě Vít Korselt. Ten srdečně přivítal liberecké chemiky a ocenil společné úsilí o obranu východní hranice členských zemí Severoatlantické aliance: „Jste tu dnes nejdůležitějšími vyslanci naší země,” řekl ve svém proslovu.

Jádro rotace tvoří příslušníci 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany a jsou doplněni specialisty z dalších armádních útvarů. Jednotka bude samozřejmě v průběhu své rotace spolupracovat v rámci mezinárodních cvičení s dalšími útvary členských zemí NATO.

  • Jednotky Armády ČR působí v Pobaltí v rámci alianční předsunuté přítomnosti eFP (enhanced Forward Presence). Tato mise je jedním z hlavních výstupů Varšavského summitu z července 2016.
  • Spočívá ve vytvoření čtyř bojových uskupení v síle posíleného praporu umístěných v Polsku pod vedením USA, v Litvě pod vedením Německa, v Lotyšsku pod vedením Kanady a v Estonsku pod vedením Velké Británie. 
  • Liberečtí chemici zde budou plnit své operační úkoly především v oblasti chemického a radiačního průzkumu a dekontaminace techniky a osob.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Mikuláš Peksa byl položen dotaz

Co byste vzkázal těmtisícům nezaměstnaným, kteří kvůli vám přijdou o práci?

Cituju z webu Aktuálně: ,,V případě zavedení emisní normy Euro 7 bude Škoda muset zavřít jednu výrobní halu, o práci přímo u automobilky přijdou tři tisíce lidí. Včetně dodavatelů půjde zhruba o deset tisíc." Vy normu hájíte. Fakt vám nedochází, jaké negativní důsledky s sebou přináší?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ÚZSVM: Zámek Zákupy získal do své sbírky řadu starožitných předmětů

22:54 ÚZSVM: Zámek Zákupy získal do své sbírky řadu starožitných předmětů

Lounské pracoviště Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových nabylo z odúmrtě dům včetně jeh…