ČEZ: Jadernou elektrárnu Dukovany čeká první vinobraní

14.10.2021 7:29 | Tisková zpráva

První vinobraní dukovanské jaderné vinice, která je největším vinohradem na světě nacházejícím se v těsné blízkosti chladicích věží, proběhne v pátek 15. října u Jaderné elektrárny Dukovany. Počet 2040 vysázených hlav vinné révy symbolizuje aktuální instalovaný výkon čtyř bloků (4 × 510 MW).

ČEZ: Jadernou elektrárnu Dukovany čeká první vinobraní
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Díky přístupnosti vinohradu široké veřejnosti ho mohou zájemci navštívit v průběhu celého roku a načerpat zde potřebnou energii, třeba pro další putování po regionu. Pro návštěvníky prvního vinobraní energetici připravili nejen ochutnávku vína a burčáku, ale také degustaci jaderného medu, který v průběhu letošního roku nasbíraly včelky z pěti úlů, které se nachází přímo u vinohradu.

„První sklizeň hroznů je významný milník každého vinohradu. Takzvané panenské víno jsme očekávali s pokorou a je pro nás symbolickou odměnou nejen za těžkou práci, která je s výsadbou nového vinohradu a péčí o něj pevně spjata, ale taky za tři desítky let bezpečného a spolehlivého provozu elektrárny,“ sdělil Roman Havlín, ředitel Jaderné elektrárny Dukovany.

V pátek odpoledne jsou tak na vinohrad u jaderné elektrárny zvaní milovníci vína, cimbálové hudby a dobré nálady, ale také zájemci o netradiční pohled na dominanty elektrárny, který vinohrad nabízí. Přestože se elektrárna nachází na pomezí krajů Jihomoravského a Vysočiny v blízkosti Znojemské podoblasti, podařilo se energetikům obnovit prvek, který zde v minulosti, jak některé názvy území a pozůstatky bývalých vinic napovídají, dříve patřil.

Historicky první výsadbu jaderného vinohradu provedli energetici ve spolupráci s vinaři už na podzim 2018. Vinohrad je osázen odrůdami Sauvignonu a Ryzlinku rýnského, které jsou pro tuto oblast typické. Produkty jaderné vinice nejsou prodejné, a bude je možné za pár měsíců ochutnat pouze při prezentačních příležitostech. Jedinečnou atmosféru vinohradu dotváří zvonička s vyřezávanými reliéfy révy vinné od Luboše Jiránka a jaderná stračena s nebeskými motivy od malíře Zdeňka „Kučise“ Kučery. Turisty k vinohradu dovede polní cestička na západní straně elektrárny, která ústí ze silnice k obci Rouchovany, až ke včelím úlům, které od letošního jara dotváří odraz zdejší čisté výroby elektřiny a zdravého životního prostředí.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Letiště Praha loni odbavilo bezmála 4,4 milionu cestujících

11:16 Letiště Praha loni odbavilo bezmála 4,4 milionu cestujících

Letecká doprava se pomalu vzpamatovává z cestovních omezení v souvislosti s pandemií onemocnění Covi…