ČEZ: Jeden z šesti betonových kolosů již u elektrárny nespatříte

05.08.2015 15:49 | Zprávy

O jeden komín méně má již Elektrárna Mělník Skupiny ČEZ v Horních Počaplech. Realizace jeho demolice probíhala od prosince loňského do konce června letošního roku.

ČEZ: Jeden z šesti betonových kolosů již u elektrárny nespatříte
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Železobetonový monolitický komín byl vysoký 200 metrů. Do provozu byl uveden se čtyřmi bloky Elektrárny Mělník II v roce 1971. Po realizaci odsíření výrobních bloků 9 a 10 byl v roce 1998 definitivně odstaven, neboť spaliny z obou ekologizovaných bloků byly nově vyvedeny kouřovody do sousedního komína. Vzhledem k dalším elektrárenským technologiím v jeho těsném sousedství ho ovšem nešlo „jednoduše“ odstřelit. Proto byl snižován k zemi postupným odbouráváním.

„Bourací práce probíhaly za přísných bezpečnostních opatření. Nejdříve zaměstnanci dodavatelské firmy odstranili beton a šamotové cihly z vnitřního pouzdra komína. Vše dopadalo na jeho dno, přičemž suť se následně vyvezla novým otvorem, který vznikl vyříznutím diamantovým lanem. Tím se dovnitř dostaly i bourací stroj a části plošiny. Ta byla po smontování vytažena vrátky až k vrcholu komína a poté postupně klesala dolů tak, jak ubývalo vnitřní vyzdívky. Posledních zhruba pětadvacet metrů pak bourací stroje rozebraly již ze země,“ zestručnil průběh demolice Václav Fialka, vedoucí odboru péče o zařízení Elektrárny Mělník. Jak dále uvedl, bourací práce musela firma časově přizpůsobit občasným nepříznivým povětrnostním podmínkám. „A také technické náročnosti, neboť komín byl doslova a do písmene prošpikován množstvím armaturového železa, jehož odstranění si vyžádala více času, než se předpokládalo.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Euro

Zmiňujete se o jakémsi hlasovacím kartelů zemí eurozóny, ale když teď nejsme členy, nerozhoduje se tak vlastně o našich penězích jen bez nás? I když nemáme euro, tak do EU přeci přispíváme, jen teda pokud to chápu vůbec, tak už o jejich osudu vlastně jako nečlenové eurozóny nerozhodujeme vlastně vůb...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

VZP: Členství v Klubu pevného zdraví

19:34 VZP: Členství v Klubu pevného zdraví

Jaké výhody nabízí Klub pevného zdraví? Jsem jako pojištěnec VZP automaticky jeho členem?