Celní správa: Celníci kontrolují v terénu i nedoplatky

05.03.2021 10:54

Celní správa ČR v rámci kontrolní činnosti svých hlídek dohledu také prověřuje, zda kontrolovaná osoba nemá daňový nedoplatek, u kterého již uplynula splatnost platební povinnosti.

Celní správa: Celníci kontrolují v terénu i nedoplatky
Foto: CS ČR
Popisek: Celní správa ČR, logo

Jedná se nejen o dluhy z daní, kde je správcem ona sama (např. CLO, SPD, DPH), ale také o dluhy za odvody, poplatky a pokuty uložené jinými správními orgány jako např. Policí ČR, Oblastními inspektoráty práce, Státní veterinární správou, Českou inspekcí životního prostředí atd.

Anketa

Má vláda Andreje Babiše dovládnout do voleb?

85%
15%
hlasovalo: 20036 lidí

Dluhy fyzických osob či daňového subjektu celníci zjistí přímo v terénu při silničních kontrolách nebo kontrolách provozoven pomocí elektronické centrální evidence veškerých přeplatků, pohledávek a nedoplatků. Prověřit lze jak občany ČR a právnické osoby, tak i cizince. Pokud hlídka zjistí u kontrolované osoby nedoplatek, upozorní ji na tuto skutečnost a zároveň ji poučí o možných následcích pro případ neuhrazení dluhu. Dlužník má možnost nápravu sjednat hned na místě, úhradou dlužné částky hotově nebo bezhotovostně prostřednictvím platebního terminálu.

Pokud tuto možnost nevyužije, obdrží složenku s potřebnými informacemi pro úhradu a je upozorněn na zákonem stanovenou možnost nedoplatek vymáhat exekučně.

Letos během prvních dvou měsíců prověřily hlídky mobilního dohledu a dohledu nad subjekty Celního úřadu pro Ústecký kraj přímo v terénu za pomoci aplikace CEPAN stovky osob, z nichž 145 bylo evidováno, coby dlužníci. Celníci od nich na místě vybrali téměř 50 tisíc korun.

V loňském roce činila dlužná částka, která byla ústeckými celníky od kontrolovaných osob na místě vybrána, rovných 153 tisíc korun. Z této částky bylo 88 500 korun vybráno v hotovosti a 64.500 korun bylo uhrazeno přes platební terminál.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Ondřej Benešík byl položen dotaz

EU

Uznáváte, že se vám lidi nepodařilo přesvědčit o výhodách členství v EU. Proč ne? Proč jste nechali odpůrce EU, aby vás takto převálcovali svou rétorikou? A je nepopularita EU u nás důvod, proč tak odmítáte referendum o setrvání v EU?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Policie ČR: Ovlivňování veřejných zakázek – obvinění 10 osob

22:02 Policie ČR: Ovlivňování veřejných zakázek – obvinění 10 osob

Kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (…