Česká krajina: Zubřím samicím se po příjezdu daří dobře, začaly se seznamovat

15.11.2017 15:20

Pěti zubřím samicím, které včera přijely do rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice, na pastvinu u Benátek nad Jizerou, se daří dobře. Vytvořily skupinku a v aklimatizační ohradě se pohybují společně.

Česká krajina: Zubřím samicím se po příjezdu daří dobře, začaly se seznamovat
Foto: Michal Köpping
Popisek: zubřích samice z polské Bělověže

„Zvířata jsou pod pečlivým veterinárním i chovatelským dohledem. Důležité je, že žádné z nich nekulhá a náročnou cestu i vykládání přestály bez zranění,“ uvedl Karel Bendl, ředitel Správy městských lesů Benátky nad Jizerou, která v rezervaci zajišťuje chovatelský dohled.

„Transport je pro zvířata vždy rizikový, často při něm dochází k úhynu vlivem stresu či poranění, proto jsme velmi rádi, že samice zvládly vše dobře,“ doplnil Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.

Chovatelé již pozorovali samice u napajedla a při pastvě. V dalších dnech budou odebrány kontrolní vzorky trusu, které vyloučí výskyt možných parazitů. V současnosti se nově dovezená zvířata navzájem seznamují a vytvářejí si mezi sebou sociální vazby. Po měsíci budou vypuštěna na hlavní pastvinu, kde se připojí k ostatním zubrům. „Jsme rádi, že jde o mladé, perspektivní kusy a těšíme se v budoucnu na další přírůstky,“ uzavřel Karel Bendl.

Nově příchozí samice zvýší genetickou rozmanitost chovné skupiny zubrů v rezervaci, pomohou také se spásáním náletových křovin a tím k ochraně vzácného stepního biotopu. Díky tomu vytvoří prostředí pro ohrožené druhy kvetoucích bylin, motýlů a dalších organismů.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s návratem a ochranou velkých kopytníků spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na péči o divoké koně, zubry a pratury může přispět také veřejnost zasláním ve tvaru DMS KRAJINA 30, DMS KRAJINA 60 nebo DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30, 60 nebo 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 29, 59 nebo 89 Kč korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Mezi další možnosti podpory patří dárcovský portál Darujspravne.cz (ZDE) nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz (ZDE).

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporují společnosti Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Nadační fond rodiny Orlických, JK Jewels, Semix, Megabooks CZ, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lesy Praha: Pražští hasiči se školili v kácení nebezpečných stromů

22:17 Lesy Praha: Pražští hasiči se školili v kácení nebezpečných stromů

Jak správně postupovat při havarijních těžbách i rizikovém kácení se poslední lednový den učili hasi…